Τώρα… νίκησε η ΑΕΚ! 3-1 τον Παναθηναϊκό

Super League 1 26 Μαΐου 2016, 22:38

H AEK αναδείχτηκε αυτή τη φορά νικήτρια κερδίζοντας στο νέο ντέρμπι τον Παναθηναϊκό με σκορ 3-1 στο ΟΑΚΑ. Οι "πράσινοι" που έπαιξαν με 10 παίκτες όλο το β' ημίχρονο προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση μετά τη μείωση του σκορ, αλλά τελικά η Ενωση είχε τον... τρόπο να φτάσει στη νίκη.

Η αποβολή για τους “πράσινους” αφορούσε τον Βιγιαφάνες που πέρασε εκτός αγώνα στις καθυστερήσεις, με τον Λέτο να πετυχαίνει το 2-1 στο 54′ για τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, την χαριστική βολή στο “τριφύλλι” έδωσε ο Μπαρμπόσα στο 69′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο ίδιος παίκτης είχε σκοράρει στο 40′ για το 2-0 ενώ το 1-0 πέτυχε ο Γιόχανσον στο 5ο λεπτό.

ΑΕΚ (Νίκος Παναγιωτάρας): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (90+1′ Τζανετόπουλος), Αραβίδης (59′ Μπακάκης), Μπαρμπόσα, Τζεμπούρ (79′ Πέκχαρτ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στίλ, Nάνο, Mέστο, Tαυλαρίδης, Mολέδο, Κουτρουμπής (41′ Λέτο), Zέκα, Λούντ (88′ Κλωναρίδης), Mπουμάλ (46′ Αμπέντ), Bιγιαφάνιες, Mπέργκ