Τον σταμάτησαν Κουέστα και δοκάρια

Super League 1 24 Απριλίου 2024, 21:40

Ο Ολυμπιακός έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Κουέστα – που επέστρεψε στην εστία – μένοντας στο 1-1 με τον Αρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης".

Οι “ερυθρόλευκοι” βγαίνουν νοκ-άουτ από τη διεκδίκηση του τίτλου, αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στη Θεσσαλονίκη. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου είχε ένα ακυρωθέν γκολ, τρεις πολύ καλές στιγμές και δύο δοκάρια!

Στο 5’ ο Κουέστα απέκρουσε την κεφαλιά του Ελ Κααμπί, μετά από ιδανική σέντρα του Ορτέγκα.

Στο 8’ από εξαιρετική προσπάθεια του Μαρτίνς ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκοψε την κατάλληλη στιγμή στον Γιόβετιτς, ο οποίος πλάσαρε για το 0-1, αλλά μετά από εξέταση του video το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Μαρτίνς στο ξεκίνημα της φάσης στον Μοντόγια.

Ο Αρης απείλησε για πρώτη φορά στο 12’ με το σουτ του Σαβέριο να σταματά στον Ιμπόρα. Στο 21’ ο Κουέστα έκανε νέα επέμβαση, με το ένα χέρι, σε σουτ του Εσε μέσα από την περιοχή. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ψάχνει το γκολ, ο Κουέστα έκανε και τρίτη επέμβαση σε κεφαλιά του Γιόβειτς στο 24’, για να ακολουθήσει το δοκάρι στο 25’ με τον Ιμπόρα, με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Φορτούνη.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε και δεύτερο δοκάρι όταν ο Οντουμπάτζιο έδιωξε προ του Ελ Κααμπί και από το σώμα του Μαροκινού επιθετικού η μπάλα προσέκρουσε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού. Στην επόμενη φάση ο Τζολάκης για πρώτη φορά χρειάστηκε να επέμβει σοβαρά στο ματς, αποκρούοντας το σουτ του Φετφατζίδη.

Στο 48’ ο Μορόν έκλεψε την μπάλα από τον Ντόη και πλάσαρε για το 1-0, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει γρήγορα την απάντηση στο 53’ όταν από πάσα του Φορτούνη ο Μαρτίνς πλάσαρε και στη γραμμή βρήκε την μπάλα ο Ελ Κααμπί (1-1).

Παρά την πίεση ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει την ανατροπή ενώ κινδύνευσε και με δεύτερο γκολ από νέο λάθος στην άμυνα, στο 90+1’ αλλά ο Μορόν σούταρε πάνω στον Τζολάκη.

Διαιτητής: Ομπρένοβιτς (Σλοβενία)
Βοηθοί: Πραπρότνικ – Κορντέζ (Σλοβενίας)
4ος διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
VAR: Γιουγκ (Σλοβενίας)
AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Αρης (Απόστολος Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ, Νταρίντα (90+3’ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδης (60’ Γκαρθία), Σαβέριο (61’ Σαμόρα), Μορόν.

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Εσε (68’ Τσικίνιο), Φορτούνης, Γιόβετιτς (68’ Ποντένσε), Μαρτίνς (79’ Ναβάρο), Ελ Κααμπί (87’ Ελ Αραμπί).