Το… βιολί του ο Γιακουμάκης στην Ολλανδία

Ποδόσφαιρο 28 Οκτωβρίου 2020, 20:24

Συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο ο Γιώργος Γιακουμάκης στην Ολλανδία. Μετά το πρωτάθλημα άρχισε να σκοράρει και στο κύπελλο.

Το βράδυ της Τρίτης (27/10) η Φένλο υποδεχόταν την Ντεν Μπος για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου Ολλανδίας. Η ομάδα του Κρητικού επιθετικού επικράτησε με 4-2 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Ο πρώην στράικερ του Πλατανιά και του ΟΦΗ πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του. Αρχικά σκόραρε στο 57ο λεπτό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το… ξαναέκανε στο 73ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι δίνοντας προβάδισμα στη Φένλο 3-1 κι ένα λεπτό αργότερα (74′) αντικαταστάθηκε αφού είχε κάνει τη δουλειά του.

Με τα δύο αυτά γκολ ο Γιώργος Γιακουμάκης έφθασε τα επτά τέρματα με τη φανέλα της Φένλο (πέντε στο πρωτάθλημα και δύο στο κύπελλο) σε ισάριθμες αναμετρήσεις κάνοντας ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Ολλανδικό ποδόσφαιρο.