Το ρεκόρ του Μανούσου με Ολυμπιακό

Πλατανιάς | 1 Απριλίου 2017, 22:07

Την ήττα γνώρισε ο Πλατανιάς από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Το ματς όμως συνδυάστηκε με ένα ενδιαφέρον στατιστικό για τον Γιώργο Μανούσο.

Ο 30χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 45ο λεπτό. Κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και στο ματς του 1ου γύρου στα Περιβόλια (11η αγωνιστική). Είχε σκοράρει στο 40ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Σύμφωνα με το soccerbase.gr ο Μανούσος έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής, μετά από τρία χρόνια, που σκόραρε και στα δύο παιχνίδια του πρωταθλήματος εναντίον του Ολυμπιακού.

Ο προηγούμενος ήταν και πάλι παίκτης του Πλατανιά, ο Ισπανός επιθετικός Νταβίντ Τόρες. Πριν από τον Τόρες, το είχε κάνει ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης την αγωνιστική περίοδο 2004-2005.