Το πρώτο “εισιτήριο” σε Ηρακλή

Χάλης Ηρακλής Νεροκούρου ΕΠΣΧ | 4 Οκτωβρίου 2020, 17:35

Ο Ηρακλής Νεροκούρου, με ανατροπή στο σκορ, επικράτησε 3-1 του Χάλη και έγινε η πρώτη ομάδα από την Α’ που "έκλεισε" θέση για τη Β’ φάση του Κυπέλλου Χανίων.

Το σύνολο του Σπύρου Γαλάνη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Γρανίτη, ενώ ο Χάλης θα αφοσιωθεί πλέον στις υποχρεώσεις του για την Α’ Κατηγορία.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ηρακλής απείλησε πρώτος στο 11′ με την κεφαλιά του Πατελάκη και τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση και το 12ο λεπτό ο Χάλης ήταν τελικά εκείνος που προηγήθηκε.

Σε μία αδράνεια στην περιοχή του Ηρακλή, ο Καράκης επιχείρησε να γυρίσει τη μπάλα με το κεφάλι στον τερματοφύλακα Μάντζιο και άθελά του τελικά σημείωσε αυτογκόλ υπό την πίεση και του Κοπάτσι, για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 0-1.

Στο 17′ ο Ηρακλής είχε μεγάλη φάση για το 1-1 με τον Πατελάκη, η εξ επαφής κεφαλιά του οποίου έφυγε δίπλα από τα δοκάρια του Μπριώτη, ενώ μία ακόμα τεράστια ευκαιρία είχε ο ίδιος παίκτης στο 30′.

Ο Καλυκάκης έστρωσε τη μπάλα στον Πατελάκη στο ύψος του πέναλτι αλλά εκείνος δε μπόρεσε να βρει δίχτυα με τη μπάλα να καταλήγει πρώτα στο δοκάρι και μετά κόρνερ. Τελικά η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο 39’σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Ο Μπριώτης έκανε διπλή επέμβαση σε δύο κοντινές προσπάθειες των γηπεδούχων, όμως στην τρίτη ο Καράκης με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε τελικά σε 1-1 και εξιλεώθηκε παράλληλα για το αυτογκόλ στο ξεκίνημα του αγώνα.

Λίγο νωρίτερα βέβαια ο Χάλης είχε απωλέσει τεράστια ευκαιρία με τον Σταθάκη, αφού βγήκε σε θέση τετ α τετ απέναντι από τον Μάντζιο, με τον τερματοφύλακα του Ηρακλή να σώζει ουσιαστικά τον Ηρακλή από το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το συγκρότημα του Σπύρου Γαλάνη κατάφερε πολύ γρήγορα να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να φέρει “τούμπα” το ματς για να σφραγίσει τη νίκη της στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρχικά στο 50′, ο Πατελάκης -στην επιστροφή του μετά από ένα χρόνο- βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με έξοχο τελείωμα μέσα από την περιοχή για να δώσει το προβάδισμα σε 2-1.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Λέσι που είχε έρθει νωρίτερα από τον πάγκο.

Διαιτητής: Ούτας Βοηθοί: Κολοκοτρώνης-Σώνης

Ηρακλής Νεροκούρου (Σπύρος Γαλάνης): Μάντζιος, Καράκης, Κωνσταντουδάκης, Καζέλλης, Αυγέρος (89′ Κορωνάκης), Ματζοράκης (46′ Μάντζαρης), Ξυλάκης, Παπαδόπουλος (64′ Λέσι) ,Μυριδάκης (86′ Γλυνιαδάκης), Νικ. Καλυκάκης (89′ Σταθάκης), Πατελάκης

Χάλης (Γιώργος Σπαράκης): Μπριώτης, Ν. Σταφύλοβ (82′ Mαρκάκης), Β. Σταφύλοβ, Αδαμόπουλος, Κουφάκης (82′ Ξηρουχάκης), Βασιλείου, Μήτρου (52′ Μαραγκουδάκης), Καραγιαννίδης, Ηλιάκης (52′ Λόγκο), Κοπάτσι (77′ Μπουλής), Σταθάκης