Το πλήρες πρόγραμμα της Β’ Γυναικών

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 14 Νοεμβρίου 2022, 11:12

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/11) θα αρχίσουν οι ομάδες της Β' Εθνικής τις υποχρεώσεις τους, με το πλήρες πρόγραμμα να γνωστοποιείται από την ΕΠΟ.

Τρεις κρητικές ομάδες στελεχώνουν τον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, οι ΑΟ Χανιά, Νέες Εργοτέλη (Ηράκλειο) και Βασίλισσα Νότου (Ιεράπετρα).

Το πρώτο κρητικό ντέρμπι του 3ου ομίλου βρίσκεται στην 5η αγωνιστική με τον ΑΟ Χανιά να υποδέχεται τις Νέες Εργοτέλη, ενώ εν συνεχεία στην 6η αγωνιστική οι Νέες Εργοτέλη φιλοξενούν τη Βασίλισσα Νότου και στην ολοκλήρωση του α’ γύρου (7η αγωνιστική) η ομάδα της Ιεράπετρας υποδέχεται τα Χανιά.

Υπενθυμίζεται ότι οι Νέες Εργοτέλη πέρυσι αγωνιζόντουσαν στη Γ’ Εθνική, τερματίζοντας πρώτες με 7/7 νίκες.

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΝΟΔΟ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟ

Βάσει της προκήρυξης της ΕΠΟ οι τέσσερις πρωταθλήτριες ομάδες των ομίλων θα ανέβουν στην Α’ Κατηγορία, αρκεί να υπάρχει διαφορά στη βαθμολογία της 1ης ομάδας (κάθε ομίλου) από τη 2η έξι βαθμούς και άνω. Σε περίπτωση που η διαφορά 1ου-2ου είναι πέντε βαθμοί και κάτω: «θα διεξαχθεί μεταξύ τους διπλός (εντός και εκτός έδρας) αγώνας μπαράζ, αλλά οι δύο ομάδες θα διατηρούν την βαθμολογία τους και οι βαθμοί που θα αποκτήσουν από τους αγώνες μπαράζ θα προστεθούν σε αυτήν ώστε να αναδειχτεί η πρωταθλήτρια ομάδα. Αν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα μπαράζ θα είναι τέτοιο ώστε δε θα μπορεί να καλυφθεί η μεταξύ τους διαφορά βαθμών, ο δεύτερος αγώνας μπαράζ δε θα διεξαχθεί και πρωταθλήτρια ομάδα του Ομίλου θα είναι η ομάδα που θα έχει καταλάβει την πρώτη θέση στην Τελική Βαθμολογική Κατάταξη της κανονικής περιόδου και θα προβιβαστεί στην Α΄ κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2023 – 2024. Εάν διεξαχθούν και οι δύο αγώνες μπαράζ, θα υπολογιστούν τα μεταξύ τους αποτελέσματα και με βάση το σύνολο των βαθμών που θα συγκεντρώσουν, θα ανακηρυχθεί η πρωταθλήτρια ομάδα, η οποία θα προβιβαστεί στην Α΄ κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2023 – 2024. Ο πρώτος αγώνας μπαράζ θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που θα έχει καταλάβει τη 2η θέση και ο δεύτερος αγώνας αν χρειαστεί να διεξαχθεί, θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας που θα έχει καταλάβει την 1η θέση».

Για τον υποβιβασμό είναι πιο… απλά τα πράγματα καθώς θα υποβιβαστούν συνολικά 8 ομάδες, οι δύο τελευταίοι από κάθε όμιλο.

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Το πλήρες πρόγραμμα (στον β’ γύρο οι έδρες αντιστρέφονται):

1η (20/11) αγωνιστική 8η (12/02)
Πήγασος Θριασίου-Βασίλισσα Νότου
ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας-Νέες Ατρομήτου
Ν. Δραπετσώνας-ΑΟ Χανιά
Ν. Εργοτέλη-ΑΕΚ

2η (04/12) αγωνιστική 9η (05/03)
ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας-Πήγασος Θριασίου
Βασίλισσα Νότου-Ν. Δραπετσώνας
Νέες Ατρομήτου-Ν. Εργοτέλη
ΑΕΚ-ΑΟ Χανιά

3η (11/12) αγωνιστική 10η (12/03)
Πήγασος Θριασίου-Ν. Δραπετσώνας
Ν. Εργοτέλη-ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας
ΑΕΚ-Βασίλισσα Νότου
ΑΟ Χανιά-Νέες Ατρομήτου

4η (18/12) αγωνιστική 11η (19/03)
Ν. Εργοτέλη-Πήγασος Θριασίου
Ν. Δραπετσώνας-ΑΕΚ
ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας-ΑΟ Χανιά
Βασίλισσα Νότου-Νέες Ατρομήτου

5η (15/01) αγωνιστική 12η (02/04)
Πήγασος Θριασίου-ΑΕΚ
ΑΟ Χανιά-Ν. Εργοτέλη
Νέες Ατρομήτου-Ν. Δραπετσώνας
Βασίλισσα Νότου-ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας

6η (22/01) αγωνιστική 13η (23/04)
ΑΟ Χανιά-Πήγασος Θριασίου
ΑΕΚ-Νέες Ατρομήτου
Ν. Εργοτέλη-Βασίλισσα Νότου
Ν. Δραπετσώνας-ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας

7η (05/02) αγωνιστική 14η (30/04)
Νέες Ατρομήτου-Πήγασος Θριασίου
Βασίλισσα Νότου-ΑΟ Χανιά
ΑΣ Ποντίων Δραπετσώνας-ΑΕΚ
Ν. Δραπετσώνας-Ν. Εργοτέλη

 

Estrella
ELA Taverna
Digital Print Shop
AO CHANIA
Crepaland Greece
Chania cash

Rabona ad