Το πλήρες πρόγραμμα της Α’ Γυναικών

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 14 Νοεμβρίου 2022, 11:33

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Α' Εθνική Κατηγορία και κατά συνέπεια για Εργοτέλη, ΟΦΗ και ΡΕΑ ξεκινάνε την Κυριακή 20 Νοεμβρίου.

Στην Α’ Εθνική Κατηγορία Γυναικών αγωνίζονται 3 κρητικές ομάδες, οι Εργοτέλης (Ηράκλειο), ΟΦΗ (Ηράκλειο) και ΡΕΑ (Ρέθυμνο).

Μόλις από τη 1η αγωνιστική θα υπάρξει κρητικό ντέρμπι, με τον ΟΦΗ να υποδέχεται τη ΡΕΑ (πρώην Αστέρας Ρεθύμνου). Στην 4η αγωνιστική θα συναντηθούν Εργοτέλης – ΡΕΑ, ενώ στην 6η αγωνιστική -λίγο πριν το τέλος του α’ γύρου- θα πραγματοποιηθεί το τοπικό ντέρμπι του Ηρακλείου ΟΦΗ – Εργοτέλης.

ΠΛΕΙ ΟΦ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ, ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ

Ο πρωταθλητής θα προκύψει ξανά από τον όμιλο πλέι οφ, ενώ για την παραμονή θα υπάρξει σχηματισμός ομίλου πλέι άουτ.

Στα πλέι οφ για τον τίτλο θα συμμετάσχουν οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου και θα μεταφερθεί η τελική βαθμολογία της βαθμολογικής κατάταξης της Α΄ Φάσης κάθε ομάδας από την οποία, θα αφαιρεθεί η συγκομιδή των βαθμών, που θα έχει συγκεντρώσει με τις δύο ομάδες που θα καταλάβουν τις δύο τελευταίες θέσεις (7η-8η) του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου στον οποίο συμμετείχε.

Στη Β’ Κατηγορία θα υποβιβαστούν έξι ομάδες, οι τέσσερις εκ των οποίων απευθείας και οι δύο έπειτα από αγώνες πλέι-άουτ. Ο 7ος και 8ος κάθε ομίλου υποβιβάζεται απευθείας στη Β’ Κατηγορία. Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 4η, 5η και 6η θέση θα σχηματίσουν έναν όμιλο πλέι άουτ, από τον οποίο θα υποβιβαστούν ακόμη δύο, αφού θα αφαιρεθούν από τη βαθμολογία που θα έχει συγκεντρώσει η κάθε ομάδα στην κύρια περίοδο, οι βαθμοί που θα έχει λάβει στους αγώνες της με τις δύο ομάδες που θα καταλάβουν τις δύο (2) τελευταίες θέσεις (7 η και 8η ) στην βαθμολογική κατάταξη του κάθε ομίλου.

Το πλήρες πρόγραμμα (στον β’ γύρο οι έδρες αντιστρέφονται) του 2ου ομίλου της Α’ Γυναικών:

1η αγωνιστική (20/11) / 8η αγωνιστική (22/01)
Λεοντικός-Οδυσσέας Μοσχάτου
Εργοτέλης-Δόξα Πηγαδακίων
ΟΦΗ-ΡΕΑ
Ολυμπιάδα Υμηττού-Ιάλυσος

2η αγωνιστική (27/11) / 9η αγωνιστική (29/01)
Εργοτέλης-Λεοντικός
Οδυσσέας Μοσχάτου-ΟΦΗ
Δόξα Πηγαδακίων-Ολυμπιάδα Υμηττού
Ιάλυσος-ΡΕΑ

3η αγωνιστική (04/12) / 10η αγωνιστική (05/02)
Λεοντικός-ΟΦΗ
Ολυμπιάδα Υμηττού-Εργοτέλης
Ιάλυσος-Οδυσσέας Μοσχάτου
ΡΕΑ-Δόξα Πηγαδακίων

4η αγωνιστική (11/12) / 11η αγωνιστική (12/02)
Ολυμπιάδα Υμηττού-Λεοντικός
ΟΦΗ-Ιάλυσος
Εργοτέλης-ΡΕΑ
Οδυσσέας Μοσχάτου-Δόξα Πηγαδακίων

5η αγωνιστική (18/12) / 12η αγωνιστική (26/02)
Λεοντικός-Ιάλυσος
ΡΕΑ-Ολυμπιάδα Υμηττού
Δόξα Πηγαδακίων-ΟΦΗ
Οδυσσέας Μοσχάτου-Εργοτέλης

6η αγωνιστική (08/01) / 13η αγωνιστική (12/03)
ΡΕΑ-Λεοντικός
Ιάλυσος-Δόξα Πηγαδακίων
Ολυμπιάδα Υμηττού-Οδυσσέας Μοσχάτου
ΟΦΗ-Εργοτέλης

7η αγωνιστική (15/01) / 14η αγωνιστική (19/03)
Δόξα Πηγαδακίων-Λεοντικός
Οδυσσέας Μοσχάτου-ΡΕΑ
Εργοτέλης-Ιάλυσος
ΟΦΗ-Ολυμπιάδα Υμηττού

 

Estrella
ELA Taverna
Digital Print Shop
AO CHANIA
Crepaland Greece
Chania cash

Rabona ad