Το πάλεψε ο Βόλος, στα ημιτελικά η ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο 4 Μαρτίου 2021, 20:02

Προσπάθησε ο Βόλος, προηγήθηκε με 1-0, αλλά δεν βρήκε το δεύτερο τέρμα που επιζητούσε με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου με συνολικό σκορ 4-3.

Η Θεσσαλική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κι ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ απορρόφησε την πίεση των Θεσσαλών και δεν κινδύνεψε με αποκλεισμό. Νευρικό παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό στάδιο χωρίς ουσιαστικά μεγάλες στιγμές (πλην της φάσης του 59ου λεπτού).

Ο Δουβίκας (με το δωδέκατο φετινό του γκολ) πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά δεν αρκούσες στους Βολιώτες καθώς η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 4-2 στο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο Πανθεσσαλικό στάδιο:

3′ Πλασέ του Φεράρι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Τσιντώτας.

6′ Μακρινό σου του Νίνη, έπεσε και μπλόκαρε εύκολα ο Τσιντώτας.

8′ Εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων στο πρώτο δοκάρι, δεν έδιωξε ο Λάτσι με κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μήτογλου που έκανε κεφαλιά, χωρίς ισορροπία άουτ.

9′ Ο Κρίστιτσιτς έκλεψε τη μπάλα, ο Μάνταλος στον Ανσαριφάρντ, αυτός ελίχθηκε κι έκανε το γυριστό σουτ από το ημικύκλιο, μπλόκαρε ο Κλέιμαν.

32′ Στην αντεπίθεση σωστά η ΑΕΚ, ο Ανσαριφάρντ πάτησε περιοχή, έκανε προσποιήσεις, έκανε και το σουτ με το αριστερό, αλλά έκοψε η άμυνα του Βόλου που επέστρεψε γρήγορα.

34′ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Τσιντώτας ανέτρεψε εντός περιοχής τον Νίνη με τον Τζοβάρα να υποδεικνύει πέναλτι.

35′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τάσος Δουβίκας ευστόχησε από την άσπρη βούλα απέναντι στον Τσιντώτα κι άνοιξε το σκορ για τη Θεσσαλική ομάδα. Δωδέκατο φετινό γκολ του νεαρού επιθετικού (εννέα στο πρωτάθλημα και τρία στο κύπελλο).

39′ Διαγώνιο σουτ του Μπαρτόλο, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυνομένου (Νεντελτσιάρου) και πέρασε κόρνερ.

47′ Γέμισμα του Μπαρτόλο, σουτ εντός περιοχής του Περέα, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Λάτσι και πέρασε πλάγιο.

57′ Συρτό σουτ του Σάκχοφ λίγο έξω απο την περιοχή, μπλοκάρει ο Κλέιμαν.

59′ Ατομική ενέργεια του Σιμάνσκι από τον άξονα, προσπάθησε να ανοίξει δεξιά στον Χριστόπουλο, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Βόλου κι έφτασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι και μόνος του απέναντι στον Κλέιμαν πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να βγάζει δύσκολα με το πόδι.

89′ Μακρινό και δύναμο σουτ του Σιμάνσκι, μπλόκαρε εύκολα ο Κλέιμαν.

Κίτρινες κάρτες: Τσιντώτας (34′), Σβάρνας (51′), Περέα (54′), Νεντελτσιάρου (63′), Μπαρτόλο (66′), Νίνης (76′), Γκρίλο (89′), Χνιντ (90′, 90+3′), Κλέιμαν (μετά το τέλος του αγώνα).

Κόκκινη κάρτα: Χνιντ (90+3′).

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νιας) – Κολοσιώνης (Αιτ/νιας)
4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο (70′ Ριένστρα), Τσοκάνης (83′ Μαρτίνες), Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης, Μπαριέντος, Περέα (62′ Μπουένο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σάκχοφ (83′ Χνιντ), Σιμάνσκι, Γκαρσία (87′ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58′ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83′ Μαχαίρας).