Το πάλεψε αλλά Μαλεζάς και… διαιτησία χάρισαν τη νίκη στον ΠΑΟΚ (0-1)

Πλατανιάς | 16 Δεκεμβρίου 2017, 22:28

Mια νέα καλή προσπάθεια, ένα γκολ που μπήκε από καθαρή τύχη και ένα καθαρότατο γκολ που ακυρώθηκε από την άλλη για λογαριασμό του Πλατανιά συνθέτουν την εικόνα που είχε το παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Η χανιώτικη ομάδα έκανε μια πολύ καλή προσπάθεια απέναντι στον πολύ δυνατό αντίπαλό της, αλλά μία καθαρά άτυχη φάση λίγο μετά το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου (56’) στην οποία σκόραρε ο Μαλεζάς με κοντινή προβολή, χάρισε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (0-1).

Ο Πλατανιάς παρουσιάστηκε συμπαγής αμυντικά, ενώ έχοντας αυτή τη φορά τον Κοκκαλά σε σπουδαία μέρα κατάφερε να περιορίσει πολύ τον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη, θα πρέπει να σημειωθεί η κακή διαιτησία που είχαν οι γηπεδούχοι. Μάλιστα, μεταξύ άλλων ακυρώνεται και ένα καθαρό γκολ που σημειώνει ο Γρζέλτσακ στο 4ο λεπτό με κεφαλιά ως οφ σάιντ από τον β’ βοηθό Κουντουρέλη, από την ΕΠΣ Αθηνών και τον οποίο ουσιαστικά δεν υπάρχει. Ακόμα, ο διαιτητής Διαμαντόπουλος από την ΕΠΣ Αρκαδίας ήταν αδικαιολόγητος σε πολλές περιπτώσεις, βοηθώντας -κακά τα ψέματα- με τα σφυρίγματα του τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα, η φάση στο τέλος του ημιχρόνου με το καθαρό επιθετικό φάουλ που δεν δίνεται στον Κοκκαλά είναι χαρακτηριστική.

Από εκεί και πέρα, παρά τις πολύ μεγάλες απουσίες του, ο Πλατανιάς έκανε ένα τηρουμένων των αναλογιών πολύ καλό παιχνίδι και μάλιστα είχε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει και ειδικότερα στο β’ ημίχρονο με το σουτ του Ντικαμονά στο 48’, ακολούθως με τον Δημούτσο στο 49’ ενώ στο 59’ επίσης, ο Παπανικολάου θα μπορούσε να είχε πλασάρει καλύτερα τον Πασχαλάκη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Ο Γκρζέλτσακ σκοράρει με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώνεται κακώς ως οφ σάιντ από τον β’ βοηθό Κουντουρέλη.
12′ Μακρινό σουτ από τον Γκρζέλτσακ, η μπάλα καταλήγει άουτ.
14′ Σέντρα από τον Μάτος κεφαλιά του Κουλούρη μπλοκάρει εύκολα ο Κοκκαλάς.
29′ Ο Πέλκας εκτελεί κόρνερ, κεφαλιά του Κουλούρη, η μπάλα περνά άουτ.
42′ Σέντρα του Πέλκα, Κουλούρης δεν βρίσκει την μπάλα και ο Βάντερσον θα διώξει προ του Λημνιού με κεφαλιά σε κόρνερ.
44′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πέλκα, ο Κοκκαλάς διώχνει εντυπωσιακά ενώ στη συνέχεια αποκρούει αποτελεσματικά και το σουτ του Μαουρίτσιο.
45′ Εκτελεί το κόρνερ ο Πέλκας, ο Κοκκαλάς σταματά και την κεφαλιά του Βαρέλα.
47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Πέλκα να πασάρει στον Κάνιας, που ανενόχλητος μέσα από την περιοχή του Πλατανιά πλασάρει άουτ
48’ Ευκαιρία για τον Πλατανιά! Εκτέλεση κόρνερ του Ντεβέσα, κεφαλιά από τον Ντικαμονά αλλά η μπάλα περνά άουτ.
49’ Νέα ευκαιρία για τον Πλατανιά. Μετά από λάθος του Πασχαλάκη, ο Δημούτσος θα στείλει τη μπάλα άουτ.
51′ Σουτ από τον Κουλούρη, ο Κοκκαλάς θα πει και πάλι “όχι” με νέα απόκρουση.
56’ (0-1) Ο Μαλεζάς σκοράρει με κοντινή προβολή ύστερα από κεφαλιά-πάσα του Κρέσπο.
59’ Ο Παπανικολάου βρίσκεται απέναντι από τον Πασχαλάκη που αποκρούει σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά.
79′ Σέντρα από τον Ουές, ο Γκρζέλτσακ με καλές προϋποθέσεις σουτάρει στην κίνηση, η μπάλα όμως φευγει πολλά μέτρα άουτ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κουράκης (Ηρακλείου) – Κουντουρέλης (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου).

Κίτρινες κάρτες: Βάντερσον (61’), Κάνιας (84’)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Kοκκαλάς, Ουές, Στάμου (80’ Πατράλης), Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Αγγελόπουλος (70’ Στανισάβλιεβιτς), Δημούτσος, Ντεβέσα, Παπανικολάου (84’ Στόιτσεφ), Γκρζέλτσακ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαλεζάς, Μαουρίτσιο (64’ Τσίμιροτ), Κάνιας (85’ Σάκχοφ), Λημνιός, Κάμπος (72’ Μπίσεσβαρ), Πέλκας, Κουλούρης.