Το ‘κανε “δώρο” ο Κοκκαλάς – 9η σερί ήττα στη Ν. Σμύρνη…

Πλατανιάς | 9 Δεκεμβρίου 2017, 20:06

Δώρο του Πλατανιά αποτελεί ένα ακόμα τρίποντο σε αντίπαλη ομάδα, αυτή τη φορά στον Πανιώνιο. Η ομάδα του Μανουέλ Ρόκα παρότι ισοφάρισε και έδειξε ότι μπορεί να αντέξει με 10 παίκτες, ένα ολέθριο λάθος από τον Κοκκαλά τον υποχρέωσε σε μια νέα ήττα (2-1).

Παρ’ όλα αυτά, ο Πλατανιάς θα μπορούσε να έχει πάρει την ισοπαλία όταν στο 89ο λεπτό, ο Δημούτσος βρέθηκε απέναντι από τον Κότνικ, σουτάροντας με δύναμη αλλά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα!

Η φάση που χαρίζει ουσιαστικά στον Πανιώνιο τη νίκη σημειώνεται στο 82’ όταν από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεσίλ, ο Κοκκαλάς αντί να μπλοκάρει ή να αποκρούσει τη μπάλα με τις γροθιές, διώχνοντας την μακριά (κόρνερ;), ουσιαστικά την αφήνει να πέσει κάτω και ο Γκιοατά που καραδοκεί σημειώνει από κοντά το νικητήριο γκολ για τον Πανιώνιο! Λίγο πριν, στο 73′ αποβάλλεται με αυστηρότατη δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή Τσαμούρη ο Κοροβέσης για φάουλ που κάνει στον Βλάχο, με συνέπεια ο Πλατανιάς να μείνει με 10 παίκτες.

Ο Πανιώνιος είχε ανοίξει το σκορ στο 29’ όταν από το σουτ που έγινε από τον Σπιριντόνοβιτς, η μπάλα αφού βρήκε στον Ντικαμονά κατέληξε στα δίχτυα, με τον Πλατανιά να ισοφαρίζει σε 1-1 με μία εντυπωσιακή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ενσικουλού.

Αυτή είναι η 9η ήττα για τον Πλατανιά στη Σούπερ Λιγκ η οποία παρ’ όλα αυτά θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί εφόσον ο Κοκκαλάς δεν είχε υποπέσει σε αυτό το ολέθριο λάθος.

Το φιλμ του αγώνα

17′ Σουτ από τον Χατζισαφί, ο Κοκκαλάς αποκρούει.
19′ Ο Δημούτσος σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Κότνικ μπλοκάρει.
22′ Ο Μασούρας πασάρει στον Ντουρμισάι, πουτ σουτάρει άστοχα.
25′ Ευκαιρία για τον Πλατανιά, με τον Κοροβέση να σουτάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει στον Χατζισαφί.
29’ (1-0) Ο Λάμπρου στρώνει στον Σπιριντόνοβιτς ο οποίος σουτάρει με τη μπάλα να κοντράρει στον Ντικαμονά και παρά την προσπάθεια του Κοκκαλά, καταλήγει στα δίχτυα για τον Πανιώνιο.
32′ Σέντρα από τον Κοροβέση, κεφαλιά του Μπούντνικ καιι ο Κότνικ μπλοκάρει.
61’ (1-1) Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ενσικουλού και η μπάλα καταλήγει στο δεξί “γάμα” της εστίας του Πανιωνίου.
73′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Κοροβέση για φάουλ που κάνει στον Βλάχο.
82’ (2-1) Ο Γεσίλ εκτελεί φάουλ, ο Κοκκαλάς χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Γκιοατά που ακολουθεί τη φάση σημειώνει από κοντά το γκολ για τον Πανιώνιο!
88′ Ο Ντουρμισάι πασάρει για τον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος ολομόναχος απέναντι από τον Κοκκαλά στέλνει τη μπάλα άουτ σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο.
89′ Ο Δημούτσος βρίσκεται στην περιοχή του Πανιωνίου, αλλά το σουτ που επιχειρεί μπλοκάρεται από τον Κότνικ, σε μια μεγάλη ευκαιρία αυτή τη φορά για τον Πλατανιά να ισοφαρίσει.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Χούσκογλου (Θράκης) – Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Κίτρινες κάρτες: Στάθης (40’), Κοροβέσης (54’, 73’).
Κόκκινες κάρτες: Κοροβέσης (73’).

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Γκιοατά, Μπανανά, Χατζισαφί (80′ Βουκελάτος), Σιώπης, Κόρμπος, Λάμπρου (65’ Σαραμαντάς), Μασούρας (72′ Γεσίλ), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάθης, Στάμου, Ντικαμονά, Βάντερσον, Δημούτσος (91’ Πατράλης), Αγγελόπουλος, Ντεβέσα (87′ Γκρζέλτσακ), Κοροβέσης, Ενσικουλού, Μπούντνικ (77’ Ουές)