Το έκανε εύκολο από νωρίς

Ποσειδών Τσικαλαριών Αστέρας Χαλέπας | 25 Οκτωβρίου 2020, 14:42

Ο Ποσειδών Τσικαλαριών απλοποίησε τα πράγματα από πολύ νωρίς και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη Β' κατηγορία μετά το εντός έδρας 6-1 σε βάρος του Αστέρα Χαλέπας, την Κυριακή το πρωί.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν μέσα σε ένα δίλεπτο (13′-14′) και από ‘κει και πέρα δεν είχαν πρόβλημα να διαχειριστούν το παιχνίδι και να δώσουν τελικά διαστάσεις στη νίκη τους.

Το 1-0 έγινε αρχικά μετά από σέντρα του Μητσώνη και γκολ του Σγουράκη, ενώ αμέσως μετά στην επόμενη φάση από σουτ του Μητσώνη στο δοκάρι, ο Βαρδάκης διπλασίασε τα τέρματα (2-0) για τον Ποσειδώνα.

Τελικά, ο Μητσώνης πέτυχε και εκείνος γκολ (3-0) και πιο συγκεκριμένα στο 24′ από πάσα του Λεβεντέλλη για ν’ ακολουθήσουν ακόμα δύο τέρματα μέχρι το ημίχρονο από τον τελευταίο, στο 32′ και το 42′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (5-0).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Λεβεντέλλης πέτυχε χατ τρικ (6-0), ενώ είχε μοναδική ευκαιρία για “καρέ” τερμάτων στο 65′, αφού εκτέλεσε δεύτερο πέναλτι στον αγώνα, όμως αυτή τη φορά ο Μποτζιόλης το απέκρουσε.

Στην επαναφορά βέβαια, θα μπορούσε και ο Μητσώνης να σκοράρει, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το γκολ της τιμής για τον Αστέρα σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, με ένα νέο πέναλτι που δόθηκε αυτή τη φορά στους φιλοξενούμενους. Ο Κυριακίδης ήταν εύστοχος απέναντι από τον Τσαγκάρη και διαμόρφωσε το τελικό 6-1 στη Σούδα.

Διαιτητής: Ούτας Βοηθοί: Μπαντά – Χάμπας

Ποσειδών Τσικαλαριών (Γιώργος Ζερβουδάκης): Λουλουδάκης (46′ Τσαγκάρης) Μαρινάκης (46′ Κοπάσης) Μίχος, Καστρινάκης, Μπομπολάκης, Βαρδάκης (60′ Νταγκουνάκης), Κούσι, Βροντάκης, Λεβεντέλλης, Μητσώνης (70′ Μουτσάνι), Σγουράκης (70′ Κουρκουμελάκης)

Αστέρας Χαλέπας (Νεκτάριος Νικολιουδάκης): Μποτζιόλης, Κατελανάκης, Χρόνης (70’ Χριστονάκης), Τσιούτης, Τσέκος, Ντόι, Μπρέγκου (46’ λ.τρ. Κυριακίδης), Βόκας, Χριστόπουλος (75’ Τσικουδάκης), Λαμάι, Πισιήλης (75′ Κοντογιάννης).