Το… χαβά της η Αναγέννηση, νέα ήττα ο Εργοτέλης

Μπάσκετ 29 Ιανουαρίου 2023, 19:52

Η Αναγέννηση αξιοποίησε ξανά τη δύναμη της έδρας της και με τη δεύτερη σερί νίκη στο Αρκαλοχώρι μεγάλωσε την απόσταση από τις υπόλοιπες ομάδες του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

KTEO Κρήτης

Το σύνολο του Μύρωνα Παπαδάκη ξεπέρασε το εμπόδιο της Ηλιούπολης με 71-60 και ανέβηκε στο 13-2, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στα πλέι όφ ανόδου.

Αναγέννηση – Ηλιούπολη 71-60
Δεκάλεπτα: 18-12, 11-14, 29-13, 13-21
Διαιτητές: Ζιόγας, Ξυλάς

Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μορφιαδάκης, Μητρόπαπας 6, Κριθινάκης 7 (1), Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 12 (2), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 20 (5), Κουρέπης 23, Σολάκης 1, Βερτούδος, Ραζής 2.

Ηλιούπολη (Βλουτής): Σπανός 12 (2), Σέττος, Ζανιδάκης 11 (1), Σγουμπόπουλος 2, Παωαγόπουλος, Χατζηλεωντής 2, Ευαγγέλου 17 (1), Γκαβανόπουλος 8, Γρίλλιας, Μαντάς 2, Κουνούπης 2, Πρόγκας 4.


Αντίθετα ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε ούτε στα Μελίσσια, χάνοντας στο δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στην Αθήνα με 85-66.

ΚΑΟ Μελισσίων – Εργοτέλης 85-66
Δεκάλεπτα: 21-16, 34-33, 56-48, 85-66
Διαιτητές: Μπαβέλας, Τζανετάκης

Μελίσσια (Οικονομόπουλος, Γκίκας): Στεργίου Δ. 9 (3), Κρεμμύδας 8 (1), Ανδρικόπουλος 12 (3), Κοντός Ι. 10 (1), Ζαβιτσάνος 11 (1), Κοντός Γ. 4, Πανέρης 2, Στεργίου Χ., Σιδερής 2, Κρανιάς 16 (1), Ντζαμάρας 5, Βουδούρης 6.

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης, Γωνιωτάκης): Φουκαράκης, Αθανασιάδης 11, Μηλαθιανάκης 10, Καμπάκας 7 (1), Μανταλβάνος 11 (1), Χαμηλάκης 2, Καραλής 14 (1), Κριτσωτάκης 11 (3).

15η αγωνιστική
Πορφύρας-Κορωπί 98-67
Πανναξιακός-Αρης Νικαίας 81-66
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πέρα 93-77
ΑΟΚ Χαλάνδρι-ΑΕ Πεντέλης 58-60
ΚΑΟ Μελισσίων-Εργοτέλης 85-66
Αναγέννηση-Ηλιούπολη 71-60

Βαθμολογία
1.ΑΣΑ Αναγέννηση 28 (13-2)
2.ΑΣ Πέρα 26 (11-4)
3.ΓΣ Ηλιούπολης 24 (9-6)
-.Κρόνος Αγίου Δημητρίου 24 (9-6)
————————————————-
-.Πορφύρας 24 (9-6)
6.Αρης Νίκαιας 23 (8-7)
7.Πανναξιακός 22 (7-8)
-.ΑΕ Πεντέλης 22 (7-8)
9.ΑΟΚ Χαλάνδρι 21 (6-9)
10.ΚΑΟ Μελισσίων 20 (5-10)
11.ΓΣ Κορωπίου 19 (4-11)
12.Εργοτέλης 17 (2-13)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφ ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β’ Εθνική
**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις…

Η επόμενη αγωνιστική (16η – 05/02)
Αρης Νίκαιας-Πορφύρας
Πέρα-Πανναξιακός
Πεντέλη-Κρόνος Αγ. Δημητρίου
Εργοτέλης-Χαλάνδρι
Ηλιούπολη-Μελίσσια
Κορωπί-Αναγέννηση

Rabona ad