Της… πάει το Κύπελλο! “Βήμα” πρόκρισης στα Γιάννενα

Κύπελλο Ελλάδος | 25 Ιανουαρίου 2018, 21:19

Από ό,τι φαίνεται το Κύπελλο είναι ένας θεσμός που ταιριάζει αρκετά στη Λάρισα φέτος που κατάφερε να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία της και να πάρει μάλιστα σπουδαία εκτός έδρας με 2-1 στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ, σκορ που τη βάζει πλέον για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης από τον πρώτο κιόλας προημιτελικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πάντως με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους με τον Πέδρο Κόντε να τους βάζει μπροστά στο σκορ, ωστόσο η Λάρισα ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο, στο 38′, με τον Μασούρα που συνεχίζει να δίνει λύσει στο επιθετικό κομμάτι των “βυσσινί” φέτος.

Ο ίδιος παίκτης ήταν μάλιστα αυτός που υπέγραψε και την ανατροπή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με το τέρμα που πέτυχε στο 53′, έκανε την ανατροπή για τη Λάρισα, χαρίζοντάς της έτσι από το πρώτο παιχνίδι σαφέστατο προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στην “AEL FC ARENA”.

Κίτρινες Κάρτες: Τζιμόπουλος (30′), Γκόλιας (38′), Μπέριος (39′), Μπόζοβιτς (71′), Καρανίκας (77′), Ουάλλας (90′), Μασούρας (90+4)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μιχαήλ, Πέδρο Κόντε, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Γαρουφαλιάς (70′ Βιντάλ), Τζημόπουλος, Μανθάτης (77′ Μπετρά), Μπέριος, Χαλκιαδάκης, Καρανίκας

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς (74′ Γιοβάνοβιτς), Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (71′ Χούτσεφ), Μασούρας, Ναζλίδης (88′ Περόνε)