Της πάει το καρέ…

Χάλης Σπάθα | 25 Οκτωβρίου 2020, 18:29

Ασταμάτητη φαίνεται στο ξεκίνημα η Σπάθα! Η ομάδα του Κολυμβαρίου πέτυχε και τρίτο σερί "καρέ" τερμάτων (1-4)  στο πρωτάθλημα και έφτασε χωρίς πρόβλημα στο 3x3 στην Α' ΕΠΣΧ απέναντι στον Χάλη.

Η διαφορά σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια αυτή τη φορά είναι ότι η Σπάθα δέχτηκε το πρώτο της γκολ, αφού ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο πρώτο μέρος, όμως από ‘κει και μετά… πάτησε γκάζι και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Με αυτή τη νίκη, οι “πράσινοι” διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας… παρέα με τον Απόλλωνα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν τις διαθέσεις τους από νωρίς στη σεζόν.

Το πρώτο γκολ στο Βαρύπετρο σημειώθηκε για τους φιλοξενούμενους στο 10’, μετά από ασίστ του Αλλκούρτι στον Βασιλομιχελάκη.

Η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους γηπεδούχους, οπότε και ο Καραγιαννίδης με μακρινό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1 και παραβίασε παράλληλα για πρώτη φορά την εστία του Τσαβαρή τη φετινή σεζόν.

Η Σπάθα σκόραρε σε καίριο σημείο, πριν το ημίχρονο, στο 41′ με τον Μοσχανάκη να δημιουργεί αυτή τη φορά και τον Ταμπάκη να δίνει εκ νέου προβάδισμα λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στ’ αποδυτήρια (1-2).

Αυτό το γκολ έδωσε σαφώς ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν σε πολύ καλό ρυθμό και στην επανάληψη…

Με δημιουργό τον Βασιλομιχελάκη στο 59′, ο Μοσχανάκης “έγραψε” το 1-3, ενώ από νέα ασίστ (σέντρα) του τελευταίου, ήρθε και το τελικό 1-4 στο 89′, με τον Τερεράκη να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Η Σπάθα εκτός από τα τέσσερα γκολ είχε και δύο δοκάρια, με Καλογρίδη και Αλλκούρτι.

Διαιτητής: Κουκουράκης Βοηθοί: Κολοκοτρώνης – Ψιλιτέλης

Xάλης (Γιώργος Σπαράκης): Μπριώτης, Ν. Σταφύλοβ, Β. Σταφύλοβ, Κουφάκης (78′ Ξηρουχάκης), Αδαμόπουλος, Μήτρου (49′ Κελέση), Λενταράκης (49′ Λόγκο, 78′ λ.τρ. Μαυριγιαννάκης), Καραγιαννίδης, Μανελάρι, Μπουλής, Μαραγκουδάκης (46′ Σταθάκης)

Σπάθα (Βαγγέλης Αγγελάκης): Τσαβαρής, Ταμπάκης (72′ Τζαγκαράκης), Νάξι (46′ Τερεράκης), Καλογρίδης (67′ Γλεντουσάκης), Καραγιώργος, Μοσχανάκης (76′ Ζογράφι), Αλλκούρτι, Ντούπη (46′ Περαθωράκης), Μπαδιεριτάκης, Βασιλομιχελάκης, Κένγκα