Enetikon Restaurant

Τι έγινε στην αυλαία της β’ φάσης στην Α1 ανδρών

Πόλο 21 Ιανουαρίου 2023, 22:18

Διεξήχθησαν τα οκτώ παιχνίδια της β’ φάσης για την 1η αγωνιστική στην Α1 πόλο ανδρών, η αυλαία της οποίας άνοιξε το Σάββατο.

KTEO Κρήτης

Οι ομάδες όπως είναι γνωστό έχουν χωριστεί και πάλι σε δύο ομίλους, στον G1 όπου περιλαμβάνονται αυτές που τερμάτισαν στις πρώτες τέσσερις θέσεις στους δύο ομίλους που υπήρχαν στο πλαίσιο της α’ φάσης, ενώ οι υπόλοιπες 4+4 σχηματίζουν τον όμιλο G2.

Στον “δυνατό” όμιλο, λοιπόν, οι πιο ισχυρές ομάδες κατάφεραν να ξεκινήσουν με νίκες, όπου αυτές ειδικότερα είναι οι Ολυμπιακός, Βουλιαγμένη Πανιώνιος και Απόλλων.

Αντίστοιχα, στον όμιλο G2 ξεχωρίζει η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ηλυσιακό, ο οποίος επιβλήθηκε της ΑΕΚ, ενώ νικηφόρα εκτός από την Χίο ξεκίνησε την πορεία της η Γλυφάδα η οποία πέρασε το εμπόδιο του Νηρέα Χαλανδρίου, αλλά και ο Υδραϊκός, που είναι και ο επόμενος αντίπαλος του ΝΟ Χανίων, υποχρεώνοντας σε ήττα το παλαιό Φάληρο

ΟΜΙΛΟΣ G1 (ΘΕΣΕΙΣ 1-8)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 20-5
Διαιτητές: Δασκαλοπούλου – Βασιλείου
Οκτάλεπτα: 5-0, 4-1, 6-3, 5-1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Γραμματικός, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Μπούσλιε 2, Κολόμβος 2, Φιλίποβιτς 2, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 3, Λιαντζίρης.
ΠΑΟΚ (Θόδωρος Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανωλιουδάκης, Ν. Προσινικλής, Καλαργυρός, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 2, Λασκαρίδης, Χαραλαμπόπουλος 1, Π. Προσινικλής, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Σάλεχ.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 9-15
Διαιτητές: Παϊρακταρίδης – Παντελής
Οκτάλεπτα: 3-3, 2-6, 2-0, 2-6.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Κατσαγούνος 1, Ιωάννου, Τεσάνοβιτς 3, Μπέτο 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόγκωνας, Βιτέλλας, Πρωτοψάλτης, Μπεριστιάνος 1, Μαθιόπουλος 1, Λαδάς 2, Δροσόπουλος, Βαλιανάτος, Ζηγράφος.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Βλάντιμιρ Βουγιατσίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 5, Τρούλος, Νικολαΐδης 2, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 1, Κουρούβανης 2, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης, Αλμύρας, Κωνσταντόπουλος 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 9-7
Διαιτητές: Σταυρίδης, Μοίραλης
Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-1, 3-2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς 1, Γκιουβέτσης 1, Μπιτάτζε 2, Νταλάπας 1, Καλαϊτζής 1, Μουρατίδης Π., Παπάκος, Γούνας 2, Κανελλόπουλος Χρ., Καπετανάκης, Αναγνώστου, Λοράντος, Γεωργακόπουλος.
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Σαλτερής, Τοράκης 2, Πρέκας, Γερακούδης, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ., Καρούντζος 1, Φώσκολος 1, Χρυσοσπάθης 2, Μαστρογιαννάκος, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ, Μπιτσάκος Ανδ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 10-11
Διαιτητές: Κωνσταντινίδης – Κουρτίδης
Οκτάλεπτα: 4-3, 3-4, 3-3, 0-1
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Χωματάς, Δευτεραίος 1, Τόττης 1, Αντζιτς 1, Σγουρίδης 2, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 2, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ., Ζερβουδάκης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Δίπλαρος, Μπραΐμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς, Γαρδίκας 4, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης.

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 20-5
Εθνικός-Βουλιαγμένη 9-15
Παναθηναϊκός-Απόλλων Σμύρνης 10-11
Πανιώνιος-ΓΣ Περιστερίου 9-7

Βαθμολογία
1.Ολυμπιακός 45
2.Βουλιαγμένη 43
3.Πανιώνιος 39
4.Απόλλων Σμύρνης 35
5.Παναθηναϊκός 25
6.ΓΣ Περιστερίου 24
7.ΠΑΟΚ 24
8.Εθνικός 18

Επόμενη αγωνιστική (2η)
Σάββατο 28/1
15:00 ΠΑΟΚ-Εθνικός
16:00 ΓΣ Περιστερίου-Ολυμπιακός
16:00 Βουλιαγμένη-Παναθηναϊκός
19:00 Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος

ΟΜΙΛΟΣ G2 (ΘΕΣΕΙΣ 9-16)

ΧΙΟΣ-ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 11-8
Διαιτητές: Μπιράκης – Σπανούδης
Οκτάλεπτα: 3-3, 4-1, 2-4, 2-0.
ΧΙΟΣ (Γιώργος Ντόσκας): Γουλφ, Μιμίδης 1, Παππάς, Χαλατζιάν 1, Καρακάσης 3, Κανδιόγλου, Τζώρτζης, Παζαΐτης 2, Χατζηστεφάνου 1, Βέκκος 1, Γαβαλάς Ι. 2, Καρακούρος Αμπάζης.
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μάνθος Βουλγαράκης): Λεβεντάκης, Παππάς, Πολύζος, Μητράκης, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Αποστολάκης 1, Χαριτάκης 4, Ντα Σίλβα 1, Σολεϊμάνιπακ, Σπάχιτς, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης, Νικολαΐδης, Χατζηκυριακάκης.

ΑΕΚ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 7-10
Διαιτητές: Μπουδραμής – Κραβαρίτης
Οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 2-4, 2-2
ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Καραμπέτσος, Φωτεινάκης, Σταμέλος, Κοκκινάκης, Βούκσεβιτς 1, Γαλάνης, Γκάτσος 1, Μαρινάγης, Παπάκος Κ. 1, Στελλάτος 2, Αράγια 2, Αβαγιανός, Χαϊδόπουλος, Ζαχόπουλος, Ζακχαίος.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τάσος Σχίζας): Κατσινούλας, Αράι 1, Κρανιάς, Μπομπός, Μοσχοβέλης, Λεμπέσης, Δήμου Π., Καραβιώτης 1, Τουμπούρος 1, Τσιστράκης 1, Ξυλάς 1, Αράκι 3, Ασβέστης, Σφηκάκης 2, Τσιφτσής.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ-ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 12-9
Διαιτητές: Αχλαδιώτης – Κατσώνης
Οκτάλεπτα: 6-3, 1-1, 4-4, 1-1
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Νίκος Καραμάνης): Μάμαλης, Ζώρζος, Τακάτα 2, Παπαδημητρίου, Γκαράνης 2, Σουζούκι 3, Μπλάνης 2, Ρομπόπουλος 1, Δημακόπουλος, Λιαπάκης 2, Κοντονής, Μπερτόλης, Μητράκης, Δαλαμπέκης, Μουρατίδης Ευστ.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Γαλανίδης, Κόκκινος 1, Θαλασσινός 2, Κόχειλας, Κουρλιάφτης 3, Τοτ 1, Παπαδόπουλος Γ., Ραντούλοβιτς 1, Μαυράκης, Μάμμος, Κουκουνάς 1, Καλής, Παρτσόγλου, Καλκαβούρας, Αποστοάκος.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ-ΓΛΥΦΑΔΑ 10-20
Διαιτητές: Δαμιανάκης – Θωμάς
Οκτάλεπτα: 3-4, 1-7, 2-4, 4-5.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Γιώργος Ιντζές): Καζάκος, Νεγκίζ, Παπαδημητρίου 4, Χριστοφορίδης, Μαυρωτάς Λ., Κουρμελές Β., Πανταζόπουλος 5, Στυλιανάκης, Τσιρώνης, Γκαράνης 1, Καζάνης, Κακλής, Μανδαλιός, Μπερτόλης.
ΓΛΥΦΑΔΑ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Ηλιόπουλος Αλ. 1, Σαρτζετάκης 2, Γκαρντιγιάν 1, Γούντχεντ Κ. 1, Χαλυβόπουλος Ιπ., Γιαννόπουλος 8, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου 2, Πούρος 1, Αγκόρτσας 1, Τσαταλιός 2, Ηλιόπουλος Ν., Ίλιτς 1, Χριστοφιδέλης.

1η αγωνιστική
Νηρέας Χαλανδρίου-Γλυφάδα 10-20
Υδραϊκός-Παλαιό Φάληρο 12-9
Χίος-ΝΟ Χανίων 11-8
ΑΕΚ-Ηλυσιακός 7-10

Βαθμολογία
9.Γλυφάδα 20
10.Υδραϊκός 18
11.Χίος 16
12.ΝΟ Χανίων 15
-.ΑΕΚ 15
14.Παλαιό Φάληρο 12
15.Νηρέας Χαλανδρίου 2
16.Ηλυσιακός 4

Επόμενη αγωνιστική (2η)
Σάββατο 28/1
15:30 ΝΟ Χανίων-Υδραϊκός
15:30 Γλυφάδα-Χίος
18:00 Παλαιό Φάληρο-ΑΕΚ
20:30 Ηλυσιακός-Νηρέας Χαλανδρίου

Rabona ad