Τι έγινε σε Περιστέρι, Ριζούπολη, Αλκαζάρ…

Super League 1 15 Μαΐου 2021, 21:47

Ατρόμητος, Λαμία και Λάρισα γεύτηκαν την χαρά της νίκης στην αυλαία των πλέι άουτ της Super League. Αυτό συνέβη στα παιχνίδια κόντρα σε Βόλο, Απόλλωνα Σμύρνης και ΠΑΣ Γιάννινα αντίστοιχα.

Αυτά τα τρία παιχνίδια μαζί με αυτό του ΟΦΗ (ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Παναιτωλικό), ήταν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής για τα πλέι άουτ. Η χρονιά, όμως, αναμένεται να ολοκληρωθεί με το εξ αναβολής παιχνίδι μεταξύ ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλωνα που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΒΟΛΟΣ 1-0: Το αντίο του Ούμπιντες…
Το χειροκρότημα στον Ούμπιντες τη στιγμή της αλλαγής του στο χρόνο των καθυστερήσεων του αγώνα στο Περιστέρι προκάλεσε συγκίνηση για τον Αργεντινό ποδοσφαιριστή ο οποίος αγωνίστηκε για τελευταία φορά με την φανέλα του Ατρόμητου…

Ο Ούμπιντες έπαιξε ανελλιπώς από την σεζόν 2013-14 στον Ατρόμητο και από τότε αποτέλεσε ένα βασικό γρανάζι για όποιον προπονητή πέρασε από την τεχνική ηγεσία. Ηταν μάλιστα ο παίκτης που σημείωσε το γκολ της νίκης για τον Ατρόμητο απέναντι στο Βόλο, σκοράροντας στο 62′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος, καθώς μετά από σουτ δικό του η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκρίλο, με συνέπεια να ευστοχήσει από τα 11 βήματα. Από την άλλη, ο Βόλος ολοκληρώνει τη σεζόν με ήττα, παρ’ όλ’ αυτά κατακτά την 7η θέση της βαθμολογίας.
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας) – Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
AVAR: Παπαδάκης (Ηρακλείου)
Κίτρινες κάρτες: Σάλομον (58’)
Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Αθανασίου (83′ Γκαλβάο), Νταβιώτης (68′ Νάτσος), Γούτας, Στρούγγης, Σάλομον, Ούμπιδες (90+1’ Οικονομίδης), Ραμπέγιο (68′ Μουνίθ), Ενσικουλού (68′ Χριστοδουλόπουλος), Γιακουμάκης, Μανούσος
Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Λογαράς (63′ Τέκιο), Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (87′ Σάντσες), Ντεντάκης (58′ Κρητικός), Μπαρτόλο, Μπουένο, Κιάκος (46’ Ριένστρα)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΛΑΜΙΑ 0-1: Αυλαία με νίκη
Στη Ριζούπολη, ο Απόλλων ήθελε να κλείσει τη σεζόν μ’ έναν καλύτερο τρόπο από αυτόν που τελικά έγινε, με τη Λαμία να πανηγυρίζει το “διπλό” με σκορ 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 10ο λεπτό από το πλασέ του Ρόμανιτς.

Ο Απόλλων έχει πάντως να δώσει ένα τελευταίο παιχνίδι, αυτό με τον ΠΑΣ Γιάννινα, η δε Λαμία καταλήγει την προσπάθεια της, με απολογισμό 32 βαθμούς.
Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων) – Αναστασάκης (Χανίων)
4ος διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)
VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Τζιώτζιος (Θράκης)
Κίτρινες κάρτες: Μπεντινέλι (45+1’), Ιωαννίδης (77’)
Απόλλων Σμύρνης (Μάκης Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (80′ Ρώσσης), Τσαμπούρης (62’ Ντάουντα), Ντομίνγκες, Κάλισιρ, Φατιόν, Κολ (80′ Λαγός), Φερναντέθ, Μπεντινέλι, Ιωαννίδης (80′ Βάρκας)
Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Φαλαβαντισβίλι, Τζανδάρης (86′ Μπιάρνασον), Ρόμανιτς (86′ Πίτι), Τιρόνε (58′ Βασιλακάκης), Καραμάνος

ΑΕΛ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 2-0: Η τελευταία νίκη και το επεισόδιο των Μπέρτου και Κάστρο…
Επεισόδιο μεταξύ του Μπέρτου και του Κάστρο δημιουργήθηκε στο παιχνίδι που διεξήχθη στα στο Αλκαζάρ ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δύο παίκτες είχαν αψιμαχία στο 9ο λεπτό, με τον Κάστρο να δηλώνει ότι ήθελε ν’ αποχωρήσει απ’ το παιχνίδι διότι ισχυρίστηκε ότι δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από τον παίκτη της ΑΕΛ! Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα του αγώνα, ο ΠΑΣ Γιάννινα εξέδωσε την εξής ανακοίνωση: «Είμαστε βαθύτατα δυσαρεστημένοι για το χαμηλό επίπεδο της φιλοξενίας από τον κ. Κούγια και την ομάδα του αλλά κυρίως από την διαιτησία που τιμώρησε με κίτρινη τον ποδοσφαιριστή μας που δέχθηκε άνανδρη ρατσιστική επίθεση. Αντί να προστατεύσει το ποδόσφαιρο και να αποβάλει άμεσα τον παίχτη της Λάρισας, στο ημίχρονο στις διαμαρτυρίες της ομάδας μας δήλωσε ότι δεν άκουσε τίποτα. Η συγνώμη την ώρα του αγώνα στον Κάστρο που είδαμε στην κάμερα πρέπει να ήταν μάλλον για αυτό που δεν άκουσε… Αυτός δεν άκουσε αλλά εμείς είδαμε και δε θα το αφήσουμε έτσι. Δεν μπορεί να είναι ανεκτό να υποτιμάται και να προσβάλλεται κάποιος άνθρωπος λόγω φυλής ή χρώματος».

Στο αγωνιστικό επίπεδο, η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του ΠΑΣ λόγω του κορονοϊού, καταφέρνοντας ν’ ανοίξει το σκορ στο 23’ με τον Ακούνια, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε από τον γκολ του Κολομπίνο στο 38’.
Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) – Πάτρας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Σπυρόπουλος (Ανατολικής Αττικής)
Κίτρινες κάρτες: Μπέρτος (9’), Κάστρο (9’), Παντελάκης (27’), Μαξιμένκο (53’), Ακούνια (63’), Κάργας (73’)
ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σουλούκος, Μπέρτος, Χουσίνο, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι (64′ Μαϊδανός), Κολομπίνο, Ηλιάδης, Γρηγορόπουλος (90’ Χαλάτσης), Νικολιάς, Ακούνια (90’ Δάκτυλας), Πινακάς (78′ Ντουρμισάι)
ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Πανουργιάς (75′ Γροσδάνης), Κάστρο, Παμλίδης, Πήλιος (65’ Ελευθεριάδης), Κρίζμαν, Λώλης (83′ Τριάδης)