Θρίαμβος στη Νίκαια!

Χανιά | 24 Σεπτεμβρίου 2023, 21:52

Σε θρίαμβο για τα Χανιά εξελίχθηκε το πρώτο παιχνίδι της σεζόν που θεωρητικά ήταν και από τα πιο δύσκολα απέναντι στον Ιωνικό. Η χανιώτικη ομάδα βροντοφώναξε… παρούσα στη Νίκαια, κερδίζοντας με το εμφατικό 3-0.

Μάλιστα, τα Χανιά κέρδισαν έναν αντίπαλο που πριν από λίγους μήνες ήταν στην Super League και φέτος προβάλλει από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν.

Τα Χανιά από το πρώτο κιόλας παιχνίδι της σεζόν στέλνουν έτσι το μήνυμα ότι… δεν αστειεύονται φέτος, αλλά στοχεύουν και στην πράξη στο να κατακτήσουν κάτι που κυνηγάνε εδώ και χρόνια.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακό για τα Χανιά με δεδομένο ότι κανείς δε φανταζόταν μία τόσο άνετη επικράτηση για την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη. Κι όμως τα πράγματα φάνηκαν από την αρχή ότι μπορούσαν να πάρουν αυτή την τροπή, με τα Χανιά να κάνουν επιθετικό μονόλογο στο πρώτο ημίχρονο, μην καταφέρνοντας από καθαρή ατυχία να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κότνικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η τάξη αποκαταστάθηκε και μάλιστα το γρήγορο γκολ που σημειώθηκε στο 47’ από τον Μανουσάκη ουσιαστικά έδωσε την ευκαιρία στα Χανιά να διευκολύνουν το έργο τους για τη συνέχεια.

Εξαίρεση για τον Ιωνικό αποτελεί ένα χρονικό διάστημα περίπου 10 λεπτών από το 60’ και μετά όταν άσκησαν πίεση στα καρέ των Χανίων και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει ένα γκολ. Εκεί μέτρησε η κλάση του Καλογεράκη αλλά και οι σωτήριες επεμβάσεις του Μαζοιυλουξή.

Τα πράγματα κρίθηκαν στο 72ο λεπτό μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος που ήρθε από τον Μάναλη, ο οποίος αξιοποίησε τη μπαλιά από τον Λεμονή ενώ τα Χανιά σημείωσαν στο 83’ και το τρίτο τους γκολ με το κοντινό πλασέ του Ελευθεριάδη μετά το πρώτο σουτ που έκανε ο Βουό και απέκρουσε ο Κότνικ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’ Ο Σερβιλάκης προωθεί στον Μάναλη, που με προσποιήσεις μπαίνει στην περιοχή κι ετοιμάζεται να σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
9’ Ο Σερβιλάκης στο κόρνερ, η μπάλα φτάνει στο Μούλερ ο οποίος ανενόχλητος μέσα από την περιοχή σουτάρει ψηλά.
12’ Σέντρα από τον Νίκολιτς η μπάλα φτάνει στον Τσέλιο, ο οποίος σουτάρει πάνω στον Κότνικ.
13’ Ο Μούλερ από μακριά δοκιμάζει το σουτ, άουτ.
16’ Αντεπίθεση για τα Χανιά με τον Τσέλιο να δίνει την μπάλα στον Νίκολιτς ο οποίος βρίσκει το κενό χώρο για να σουτάρει, άουτ.
20’ Μεγάλη φάση για τα Χανιά με τον Νίκολιτς να γεμίζει στην περιοχή με αποδέκτη τον Μανουσάκη, ο οποίος σουτάρει με δύναμη λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Ιωνικού.
35’ Σουτ από διαγώνια θέση του Τσέλιου, άουτ.
40’ Ο Μούλερ γίνεται κάτοχος της μπάλας σουτάρει από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή, ο Κότνικ αποκρούει σε κόρνερ.
47’ (0-1) Ο Νίκολιτς στο κόρνερ, το πλασέ του Μανουσάκη βρίσκει το κάθετο δοκάρι και καταλήγει σε γκολ.
52’ Ο Μανουσάκης δοκιμάζει το σουτ από πολύ μακριά η μπάλα πέρνα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ.
58’ Ο Τζανακάκης στη σέντρα, κεφαλιά του Οικονομίδη, ο Μπάτζιος σωτήρια με το κεφάλι διώχνει σε κόρνερ.
60’ Ο Γκίνης βρίσκεται σε θέση τετ α τετ με τον Καλογεράκη μετά τη μπαλιά του Οικονομίδη, ο τερματοφύλακας των Χανίων μαζεύει.
62’ Φάση για τα Χανιά με τον Μάναλη να πασάρει στον Μανουσάκη, το σουτ του οποίου περνά άουτ μέσα από την περιοχή.
64’ Ο Γκοράνοφ στη σέντρα για τον Γκίνη που προλαβαίνει στην έξοδο τον Μανουσάκη, ο Μαζουλουξής σε δύο χρόνους αποκρούει σωτήρια στην γραμμή της εστίας!
73’ (0-2) Ο Λεμονής τροφοδοτεί τον Μάναλη, ο οποίος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή σημειώνει το δεύτερο γκολ στο παιχνίδι για τα Χανιά.
75’ Ο Τζανακάκης κάνει τη σέντρα για τον Λινάρδο,, κάνοντας δυνατή κεφαλιά-ψαράκι, ο Καλογεράκης με μεγάλη επέμβαση αποκρούει.
79’ Ο Λεμονής σουτάρει από μακριά, άουτ.
84’ (0-3) Από τις κόντρες ευνοείται ο Βουό, ο οποίος βρίσκεται απέναντι από τον Κότνικ, σουτάρει, ο τερματοφύλακας του Ιωνικού αποκρούει, η μπάλα στρώνεται στα πόδια του Ελευθεριάδη που με κοντινό πλασέ διευρύνει το προβάδισμα των Χανίων.
87’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζανακάκη αποκρούει σε κόρνερ ο Καλογεράκης.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας) – Τριαντάφυλλος (Κορινθίας)
4ος διαιτητής: Αλιάγας (Δυτ. Αττικής)

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Κότνικ, Τζανακάκης, Τσιριγώτης (55’ Κάνκολα), Μίκο, Γκοράνοφ, Ιγκλέσιας, Οικονομίδης, Γκίνης, Ντε Βινσέντι (71’ Ντάουντα), Γιακουμάκης (55’ Λινάρδος), Ζοάο Σίλβα (80’ Σερπέζης)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Νίκολιτς, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Σερβιλάκης (77’ Ματάους), Τσορνομάς, Λεμονής, Τσέλιος (69’ Εντγκαρ), Μανουσάκης (69’ Ελευθεριάδης), Μούλερ (63’ Κόλα), Μάναλης (77’ λ.τρ. Βουό)