Θρίαμβος για την ΑΕ Κυδωνίας επί του Απόλλωνα

Απόλλων ΑΕ Κυδωνίας | 2 Νοεμβρίου 2022, 18:19

Σε θρίαμβο για την ΑΕ Κυδωνίας εξελίχθηκε το παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα. Η ομάδα του Γιώργου Ριτζάκη υποχρέωσε στην πρώτη ήττα μετά από πάρα πολύ καιρό τους νταμπλούχους Χανίων, κερδίζοντας με 2-0.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Βαρύπετρο, η ομάδα της ΑΕ Κυδωνίας κατάφερε έτσι να σημειώσει μία από τις πιο σημαντικές της νίκες μέχρι σήμερα, καθώς γίνεται η πρώτη που καταφέρνει να σταμάτα το αήττητο σερί που διατηρούσε εδώ και πολύ καιρό ο Απόλλων.

Καθοριστικός παίκτης στην αναμέτρηση ήταν ο Αλέξης Μάστορας, ο οποίος όπως είναι γνωστό αγωνιζόταν πέρσι στον Απόλλωνα, καθώς εκτός του ότι σκόραρε το πρώτο γκολ, κέρδισε και το πέναλτι από το οποίο προέκυψε το δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους.

Συγκεκριμένα, ο Μάστορας ευστόχησε στο 20ό λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Βλαχάκη, ενώ ακριβώς με το τέλος του ημιχρόνου ο Παληγεώργος ανέτρεψε τον Μάστορα, με τον Πλατινάκη να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα, διπλασιάζοντας έτσι το σκορ για την ΑΕ Κυδωνίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον Απόλλωνα λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Παληγεώργου στο 49’ για δυνατό μαρκάρισμα στον Τζαμπάτζοφ. Ο δυναμικός αμυντικός του Απόλλωνα είχε πάρει την πρώτη κάρτα στη φάση του πέναλτι από τον διαιτητή Γιαννουλάκη.

Ο Απόλλων θα μπορούσε να είχε μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα το σκορ σε 2-1, όμως ο Βροντάκης απέκρουσε την εκτέλεση του Βαγγέλη Μαρκουλάκη στο πέναλτι που κέρδισε ο Καρβούνης από τον Τσακωνάκη.

Ο Απόλλων μένει έτσι στους 6 βαθμούς μετά τις δύο νίκες που σημείωσε στα ισάριθμα πρώτα ματς, ενώ η ΑΕ Κυδωνίας φτάνει στην πρώτη νίκη μετά την ισοπαλία απέναντι στον Πανακρωτηριακό.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης. Βοηθοί: Μπραουδάκη – Ξενάκη

ΑΕ Κυδωνίας (Γιώργος Ριτζάκης): Βροντάκης, Λεφάκης, Κουκής (76’ Τσακωνάκης), Σοφούλης, Τρικουνάκης, Κοντορινάκης, Κουρομιχελάκης, Κοπάτσι (63’ Μπούκης), Τζαμπάτζοφ (84’ Παρασκευούδης), Πλατινάκης (76’ Κοκολάκης), Μάστορας

Απόλλων (Aντώνης Συροκάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Λαμπάκης, Τσόλης (55’ Νταγκουνάκης), Μαρκουλάκης Χρ. (80’ Γκούντελος), Μαρκουλάκης Βαγγ., Μαθιουδάκης, Ταταράκης (84’ Παπαδόπουλος), Ιμέρι, Καρβούνης, Δρικάκης (55’ Ψαράκης Μαν.)