Θριάμβευσε στο ντέρμπι με τον Πανακρωτηριακό

Πανακρωτηριακός ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 6 Φεβρουαρίου 2016, 18:35

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής το ΙΝΚΑ που νίκησε τον Πανακρωτηριακό με το ασύλληπτο σκορ 4-1 και έβαλε "φωτιά" στην υπόθεση τίτλου!

Σε ένα “άγριο” από ομορφιάς πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι που ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και πιο “διψασμένοι” στον αγωνιστικό χώρο, πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Βεστάκη.

Ο Πενταράκης δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 18’, καθώς απώλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαδιεριτάκης κι έτσι στο επόμενο λεπτό ο Ντεντάκης “τιμώρησε” τους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας το 2-0 με πλασέ.

Η απάντηση ήταν άμεση για τον Πανακρωτηριακό, με τον Μπάτζιο να μείωσε σε 2-1 στο 21’ με ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή.

Ο Βεστάκης παρολαυτά δεν είχε πει την… τελευταία του λέξη κι έτσι αμέσως μετά κατάφερε να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και συγκεκριμένα στο 23’ με σουτ (3-1), ενώ στο 57′ το ΙΝΚΑ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του.

Παρολαυτά η ομάδα του Γιάννη Κατσούλη κατάφερε να φτάσει και σε ένα τέταρτο γκολ, για το τελικό 4-1 στο 62’ με σουτ ενός εκ των κορυφαίων του αγώνα, τον Σφακιωτάκη.

Ντεμπούτο έκανε ο Καραογλανίδης για τον Πανακρωτηριακό, όπως και οι Σηφάκης, Κελέσης και Βλαχάκης για το ΙΝΚΑ, με τους δύο τελευταίους να έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Οι φάσεις του αγώνα

3’ Ο Βεστάκης που βγαίνει απέναντι από τον Καραογλανίδη, ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι για το 1-0.

18’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Μπαδιεριτάκης προλαβαίνει την έξοδο του Βλαχάκη και παίρνει το πέναλτι. Ο Πενταράκης που αναλαμβάνει την εσχάτη των ποινών  βλέπει τον Βλαχάκη να αποκρούει  την εκτέλεση.

19’ ΓΚΟΛ: ο Ντεντάκης με ιδανικό τελείωμα μέσα από την περιοχή κάνει το 2-0, για την ομάδα του ΙΝΚΑ.

21’ ΓΚΟΛ: Ο Μπάτζιο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή μειώνει σε 2-1 για τον Πανακρωτηριακό.

23’ ΓΚΟΛ: Ο Βεστάκης με σουτ από την μεγάλη περιοχή και λίγο πλάγια, πετυχαίνει ακόμα ένα γκολ στο ματς για το 3-1.

25’ Ο Βεστάκης  από πλάγια θέση δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

30’ Ο Δημούσης πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Βλαχάκης πετάγεται εντυπωσιακά στο “Γ”, αποσοβώντας το 3-2.

42’ Σουτ του Μιχαήλ άουτ.

57’ Ο Βεστάκης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας το ΙΝΚΑ με παίκτη λιγότερο για παραπάνω από μισή ώρα.

62’ ΓΚΟΛ:Έστω και με παίκτη λιγότερο το ΙΝΚΑ φτάνει και σε τέταρτο γκολ με σουτ του Σφακιωτάκη.

70’ Ο Τσίτας κάνει την ατομική ενέργεια και δίνει έτοιμο γκολ στον Ντεντάκη που δεν προλάβαίνει την μπάλα.

78’ Ο Ντεντάκης χάνει μεγάλη ευκαιρία να κάνει και το 5-1, καθώς δεν μπορεί να νικήσει τον Καραογλανίδη, από πολύ κοντά.

ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ (Γιάννης Κατσούλης): Βλαχάκης, Κομπογεννητάκης, Σάμπα, Δασκαλάκης, Ταταράκης, Σφακιωτάκης, Ζντράβκοβιτς, Κελέσης (77’ Γιακουμάκης), Ντεντάκης (85’ Σηφάκης), Περδικάκης (20’ λ.τρ. Τσίτας), Βεστάκης

Πανακρωτηριακός (Βασίλης Παπαδάκης): Καραογλανίδης, Κελάκης (46’ Ξεκουκουλωτάκης), Μανουσάκης, Αδαμόπουλος (46’ Μιχαλακόπουλος), Μιχαήλ, Ξανθουδάκης, Πενταράκης (65’ Γιαννολάρης), Μπάτζιο, Μπαδιεριτάκης, Δημούσης, Βασιλομιχελάκης