Θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στον τελικό (pics)

Κρητικός Αστέρας Άρης Βουκολιών | 4 Φεβρουαρίου 2016, 7:01

Ο Άρης Βουκολιών συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην έκπληξη του θεσμού, Κρ. Αστέρα, αλλά με υπομονή στο παιχνίδι του και παίκτη-κλειδί τον Γιώργο Σουχλάκη, κατάφερε να προκριθεί στον τελικό (0-2), όπου και θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.

Οι γηπεδούχοι, μετά τον Πανακρωτηριακό και το ΙΝΚΑ, ήθελαν να αποκλείσουν ακόμα έναν “μεγάλο” της Α’ Κατηγορίας, αλλά δεν άντεξαν μέχρι τέλους, έχοντας και τη σημαντική απουσία του Σταθάκη.

Η ομάδα του Χρήστου Τραχανατζή είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 22’ με το σουτ του Καβάθι που απομάκρυνε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή ο Παπακαστρήσιος, αλλά δεν τα κατάφερε.

Με πρωταγωνιστή τον Σουχλάκη στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης βρήκε τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Από σέντρα του νεαρού επιθετικού στο 65’ ο Ντούπη, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

panigirismoi gia 0 2

Το άγχος… έφυγε για τα καλά από τους φιλοξενούμενους στο 70’ όταν ο Σουχλάκης εκτέλεσε φάουλ και από το κεφάλι του Μαρκάκη η μπάλα “αναπαύτηκε” στο βάθος της εστίας του Κουτσοδόντη.

Στο 86’ ο Σουχλάκης ωστόσο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, αλλά την τιμωρία του θα την εκτίσει στο ματς πρωταθλήματος με τα Κεραμειά και δεν τίθεται θέμα μη συμμετοχής του στον τελικό.

Οι φάσεις του αγώνα
9′ Φάουλ του Σουχλάκη προβολή του Γανωτή μπλοκάρει ο Κουτσοδόντης.
13′ Σουτ του Καβάθι άουτ.
20′ Σουτ του Βασιλείου από πλάγια θέση άουτ.
22′ Μπαλιά του Βασιλείου για τον Γαρυφαλή, ο Συροκάκης βγαίνει εκτός εστίας και απομακρύνει και ο Καβάθι προσπαθήσε να σκοράρει με ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά απομακρύνει σχεδόν στη γραμμή ο Παπακαστρήσιος.
29′ Σουτ του Τερεζάκη διώχνει με το ένα χέρι ο Κουτσοδόντης.
38′ Φάουλ του Σουχλάκη από πλάγια θέση ξανά ο Κουτσοδόντης απομακρύνει με το ένα χέρι.
39′ Κόρνερ του Βούρα κεφαλιά του Σουχλάκη ο Κουτσοδόντης μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.
48′ Φάουλ του Σουχλάκη κεφαλιά του Στρατουδάκη στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια την κεφαλιά του Γανωτή μπλοκάρει ο Κουτσοδόντης.
65′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Σουχλάκη ο Αγγελάκης δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Ντούπη με πλασέ κάνει το 0-1.
70′ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Σουχλάκη η μπάλα από το κεφάλι του Μαρκάκη καταλήγει στα δίχτυα (0-2).
75′ Φάουλ του Βασιλείου άουτ.

Διαιτητής: Κασσελάκης
Βοηθοί: Μαρνέζος-Κανελάκης

Κρ. Αστέρας (Χρήστος Τραχανατζής): Κουτσοδόντης, Σκύλο, Δασκαλάκης, Μαρκάκης, Χαϊντούτης, Χαραλαμπάκης, Αγγελάκης, Βασιλείου (79′ Ψαρόμπας), Καβάθι, Μπαρτζίδης (72′ Καραβοκύρης), Γαρυφαλής (52′ Λεβεντέλλης).

Αρης Βουκολιών (Χρήστος Παπαδογιάννης): Συροκάκης, Τσιόλας (78′ Λεβεντάκης), Παπακαστρήσιος, Παπιδάκης, Πατρικάκης, Στρατουδάκης (55′ Μιχ. Περράκης), Γανωτής, Βούρας, Τερεζάκης, Σουχλάκης, Κοκάκης (65′ Ντούπη).