Τέσσερα γκολ για Πανακρωτηριακό-Σπάθα | pics

Σπάθα Πανακρωτηριακός | 12 Νοεμβρίου 2022, 18:38

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι στο Ακρωτήρι. Πανακρωτηριακός και Σπάθα έμειναν στο 2-2, σε ένα γεμάτο παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Α' κατηγορίας.

Η Σπάθα προηγήθηκε, ο Πανακρωτηριακός ισοφάρισε και πέτυχε μάλιστα και την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με έναν πρώην ποδοσφαιριστή του Πανακρωτηριακού, να δίνει τον βαθμό στη Σπάθα (Αναστασόπουλος).

Στο 17′ ο Πανακρωτηριακός άγγιξε το 1-0, μετά από σουτ του Δημητρίου και απόκρουση του Δασκαλάκη, ο Καλλέργης εξ επαφής δε μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά. Τελικά, λίγο μετά στο 23′, από κάθετη πάσα του Τζαγκαράκη, ο Αλλκούρτι βγήκε σε θέση βολής και σημάδεψε σωστά για το 1-0.

Ωστόσο, η αντίδραση ήταν άμεση και στο επόμενο λεπτό, από πάσα του Μανουσάκη, ο Δημητρίου βγήκε απέναντι από τον Δασκαλάκη και πλάσαρε σωστά στη γωνία για το 1-1.

Στο 36′ ο Καλλέργης είχε νέα ευκαιρία να σκοράρει, απέναντι από τον Δασκαλάκη, αλλά δε μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως ήθελε, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 1-1.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες σκόραραν ξανά ενώ είχαν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο 54′, όταν από πάσα του Καλλέργη ο Γκιούλα πλάσαρε στην κίνηση τον Δασκαλάκη για το 2-1.

Η απάντηση ήταν αυτή τη φορά άμεση και από τη Σπάθα και από το κόρνερ του Αλλκούρτι, στο 58′, ο Αναστασόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Ο σκόρερ της Σπάθας είχε λίγο μετά ευκαιρία για ακόμα ένα γκολ, σε φάση στην περιοχή που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Oβάκογλου – Βαλεντάκης

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Λαμπιθιανάκης): Χατζηδάκης, Μακράκης, Πέτικας, Βουρβαχάκης, Καπούλας (66′ Μπικάκης), Ανδρεαδάκης Ν., Μανουσάκης, Αννινος (65′ Σαριδάκης), Καλλέργης (65′ Τσαρτσίου), Δημητρίου (83′ Παπαδεράκης), Γκιούλα

Σπάθα (Αλκης Δημήτρης): Δασκαλάκης, Σουχλάκης, Λαζάρ (87′ Καραγιώργος), Κρασουδάκης, Ταγιάρι, Σκουλάς, Τζαγκαράκης, Κένγκα (63′ Βαρουξάκης Ν.), Αναστασόπουλος, Κουρινός (87′ Σαράντος), Αλλκούρτι (74′ Μαριανάκης)