Τεσσάρα ο Αστέρας επί της Κέρκυρας

Super League 1 2 Δεκεμβρίου 2017, 19:17

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς του "Θ. Κολοκοτρώνης" ανάμεσα σε Αστέρα Τρίπολης και Κέρκυρα. Οι Αρκάδες επικράτησαν με σκορ 4-0 των Φαιάκων, πέτυχαν την 4η σερί νίκη τους και σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα της Τρίπολης άνοιξε το σκορ με τον Μανιά στο 20ο λεπτό, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ύστερα από λάθος του Αρτυματά που αγωνίστηκε κατ’ ανάγκη ως στόπερ, ο Τόνσο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Γιαννακόπουλος έκανε λάθος έξοδο, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Καλτσάς, γράφοντας το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Μανιάς πέτυχε το δεύτερο του τέρμα ύστερα από πάσα του Τσιλιανίδη με τακουνάκι, γράφοντας το τελικό 4-0. Ήταν χαρακτηριστικό ότι η ομάδα της Κέρκυρας δημιούργησε μόλις 3 τελικές καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκ των οποίων μόλις 1 είχε στόχο προς την εστία.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

Βοηθοί: Αντώνιος Καρατζίκας (Αθηνών), Μιχαήλ Καρσιώτης (Κορινθίας)

4ος: Νικόλαος Μακρυπόδης (Αχαΐας)

Αστέρας Τρίπολης (Σ. Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ίγκορ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης (56′ Ισνάλδο), Μανιάς (65′ Δουβίκας).

Κέρκυρα (Α. Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκομές, Αρτυματάς, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Κρητικός (46′ Σπίνουλας), Σιόντης, Μπαλάφας, Γεωργίου (46′ Ζορμπάς), Επστάιν (70′ Ντιογκό), Παμλίδης