“Τεσσάρα” ο Άρης στα Ιωάννινα

Super League 1 13 Νοεμβρίου 2022, 18:09

Ο Άρης μετά το 5-0 επί της Λαμίας "φιλοδώρησε" και τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες με τέσσερα γκολ (4-0) χάρη στα τέρματα του Φαμπίνιο, του Ενκουλού, του Οντουμπάγιο και του Πάλμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης η ομάδα του Άλαν Πάρντιου είχε ουσία, αλλά και τον Κουέστα σε εξαιρετική ημέρα για να περάσει αλώβητη από τα Ιωάννινα, επικρατώντας 4-0 του τοπικού ΠΑΣ.

Δεύτερη σερί νίκη και με συνολικό σκορ 9-0 για τους “κίτρινους”, οι οποίοι εδραιώνονται στην εξάδα και αναμένοντας το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ΠΑΟΚ – Βόλος. Στον αντίποδα οι Ηπειρώτες, που πάλεψαν αλλά ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια, γνώρισαν την τρίτη διαδοχική ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ (0-1) στο 60ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαμπιάνο. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε δύο λεπτά νωρίτερα ο Οντουμπάτζο από αντικανοπνικό μαρκάρισμα του Μπιλμπάο εντός περιοχής.

Ο Άρης διπλασίασε τα τέρματά του στο 78′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι ο Νταμπό πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ενκουλού τη δεύτερη σκοράροντας το 0-2.

Ακολούθησε το 0-3 στο 81ο λεπτό. Ο Γκρέι έστρωσε τη μπάλα στον Νταμπό ο οποίος σούταρε, με τον Αθανασίου να σώζει προσωρινά, όμως ο Οντουμπάτζο έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Εραμούσπε.

Το τέταρτο γκολ σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τους Γκαρσία – Γκρέι να συνδυάζονται και τον Πάλμα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας πλασάροντας, με τη μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνία του Αθανασίου για να διαμορφωθεί το τελικό 0-4.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Τζιουβάρας (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
VAR: Τζήλος (Λάρισας)
AVAR: Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Μπιλμπάο, Μπαγκαλιάνης (64′ Ροσέρο), Μορέιρα, Παμλίδης (87′ Φοφανά), Τζίμας (87′ Τσίρης), Μπάλαν.

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Πέερσμαν, Ετέμπο (90+2′ Σγούρος), Γκαρθία, Γκαρσία, Ζερβίνιο (79′ Γκρέι), Καμάτσο (46′ Οντουμπάτζο), Πάλμα.