Ταπείνωση για Παναθηναϊκό στη Λαμία (4-1)!

Κύπελλο Ελλάδος | 21 Δεκεμβρίου 2017, 20:36

Ταπεινωτική ήττα για τον Παναθηναϊκό και παράλληλα ιστορική νίκη για τη Λαμία, που επικράτησε των "πράσινων" με 4-1 στο ΔΑΚ Λαμίας για τους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σ’ ένα κατάλευκο αγωνιστικό χώρο λόγω της έντονης χιονόπτωσης, η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος σκοράροντας τρεις φορές με τον Πίτι (5′) και μέσα σε τρία λεπτά με τον Παντελιάδη (42′) και ξανά τον Ισπανό εξτρέμ (45′), με το 3-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

lamia pao 2

Στο δεύτερο μέρος, αν και αρχικά αναμενόταν ότι ο Παναθηναϊκός θα αντιδράσει, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 82ο λεπτό με υπέροχο γκολ του Μόλινς. Όμως, η Λαμία δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με το γκολ του Μπλάζιτς στο 90′ να δίνει διαστάσεις θριάμβου.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Βοηθοί: Α. Μειντάνας (Αχαϊας), Γ. Πασχάλης (Ηπείρου)
4ος δαιτητής: Γρατσάνης

Λαμία (Μ. Τεννές): Μελίσσας, Παντελιάδης, Αναστασόπουλος (70′ Μπλάζιτς), Κουκόλης, Ασίγκμπα, Όμο, Καραγιάννης (56′ Μπολούλης), Πίτι, Βουό (87′ Πατσαρούχας), Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος.

Παναθηναϊκός (Μ. Ουζουνίδης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Αυλωνίτης (46′ Δώνης), Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Αλτμαν (70′ Μουνιέ), Πίσπας (46′ Μόλινς).