Τάλως… κορυφής και το 2020!

Ποδηλασία | 26 Δεκεμβρίου 2020, 18:29

Στην κορυφή της ελληνικής ποδηλασίας παραμένει για έναν ακόμα χρόνο ο Τάλως! Οπως κάνει γνωστό η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.), ο χανιώτικος σύλλογος αναδείχθηκε πρωταθλητής στο άθλημα, κατακτώντας την πρώτη θέση στη χώρα και το 2020.

Ουσιαστικά, ο Τάλως παραμένει εκεί που έχει συνηθίσει να είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ένας σύλλογος που αποδεικνύεται βάσει αποτελεσμάτων πως είναι μακράν ο κορυφαίος στην χώρα. Οπως κάνει γνωστό η Ε.Ο.Π. η τελική βαθμολογία των συλλόγων προέκυψε μετά τα αποτελέσματα σε όλα τα αγωνίσματα.

Να σημειωθεί ότι λίγο παρακάτω, στην 7η θέση ακολουθεί ο Ατλας Ρεθύμνης, στην 19η ο Κύδων και στην 22η ο ΠΟΗ Κάστρο.

Η αναφορά που κάνει η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας είναι η εξής:

Πρωταθλητής Σύλλογος 2020 ο Π.Ο. Χανίων Τάλως

Ο Π.Ο. Όμιλος Χανίων Τάλως αναδείχθηκε Πρωταθλητής Σύλλογος της ποδηλασίας. Η ομάδα της Κρήτης κατέκτησε την πρώτη θέση και το 2020, συγκεντρώνοντας 7.406 β.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Π.Ο. Κρόνος Νίκαιας με 7.338 β. και στην τρίτη θέση ο Π.Ο. Βόλος με 6.821 β.

Την πρώτη 6άδα συμπλήρωσαν ο Ροδήλιος Π.Ο. Ρόδου (6.153), ο Π.Γ.Σ. Λάρισας (4.357) και ο Π.Ο.Πατρών (3.745), σε σύνολο 90 σωματείων που πήραν βαθμολογία.

Η παραπάνω Τελική Βαθμολογία Συλλόγων προέκυψε μετά την εισαγωγή των εξακοσίων ογδόντα τριών (683) εγκεκριμμένων Φύλλων Αγώνων δρόμου, πίστας, ορεινής ποδηλασίας και cyclo cross για το 2020.

Aκολουθεί η Τελική Γενική Βαθμολογία των Σωματείων.