Τα… ξαναλένε στη Βουλγαρία Ολυμπιακός και Λουντογκόρετς

Super League 1 4 Αυγούστου 2021, 0:02

Στη ρεβάνς της Βουλγαρίας, την ερχόμενη Τρίτη, θα κριθεί η πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League για τον Ολυμπιακό.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 απέναντι στην Λουντογκόρετς, γλιτώνοντας τα χειρότερα…

Ενα αποτέλεσμα που σε γενικές γραμμές κρίνεται ως ικανοποιητικό για τον Ολυμπιακό με βάση τη σχετικά μέτρια εμφάνιση του σ’ ένα μεγάλο μέρος του αγώνα.

Το γκολ στο 87’ από τον Αγκιμπού Καμαρά έδωσε πνοή στα τελευταία λεπτά προκειμένου να έρθει η ανατροπή για τον Ολυμπιακό, κάτι που δεν έγινε, με το 1-1 να χαρακτηρίζει έτσι τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι Βούλγαροι αποδείχτηκαν και στην πράξη πως ήταν πολύ επικίνδυνοι, καταφέρνοντας ν’ ανοίξουν το σκορ στο 50ό λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόνοφ, με τη μπάλα να περνά πάνω από το τείχος όπου οι παίκτες που το συνέθεσαν για τον Ολυμπιακό… δεν πήδηξαν καθόλου, με τον Τζολάκη να αδυνατεί ν’ αποκρούσει.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά ν’ απαντήσει πριν το τέλος του ματς με το κοντινό πλασέ του Αγκιμπού Καμαρά.

Διαιτητής: Μάντεν (Σκωτία)
Βοηθοί: Ρουμ (Σκωτία) – Μουλβάνι (Σκωτία)
4ος διαιτητής: Ναπιέρ (Σκωτία)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπα, Σεμέδο, Σισέ (53’ Ελ Αραμπί), Λαλά (61’ Ανδρούτσος), Ρεάμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Κουντέ (46’ Εμβιλά), Βαλμπουενά (71’ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας, Χασάν

Λουντογκόρετς (Βάλντας Νταμπράουσκας): Κάχλινα, Ικοκό, Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιαλκόφ, Καούλι Σόουζα (73’ Σαντάνα), Γκονζάλβες, Μπατζί, Τεκπετέι (81’ Σισίνιο), Ντεσπόντοφ, Σωτηρίου (89’ Βάντερσον)