Τα (οκτώ) φιλικά του Σαββάτου

Super League 1 3 Σεπτεμβρίου 2016, 23:57

Οι περισσότερες ομάδες της Σούπερ Λιγκ, έδωσαν φιλικά ματς το Σάββατο. Συνολικά και πέρα του αγώνα του Πλατανιά με τον Εργοτέλη (4-2), έγιναν οκτώ φιλικά με ομάδες Σούπερ Λιγκ. Δείτε με μια ματιά όλα τα φιλικά.

Άρης- Παναθηναϊκός 1-1

Άρης και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Ρινάλντι στο 34′ και ο Άρης ισοφάρισε με τον Τάτο στο 69′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι που είχε κερδίσει ο Ίλιτς.

Άρης (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης (75’ Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος (46’ Βουτσιάς), Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Τσουμάνης, Ανάκογλου (46’ Μιλούνοβιτς), Αντρέου (75’ Παυλίδης), Ρόβας (61’ Νέτο), Τάτος (85’ Ντόγος), Ντούνης (77’ Τζανακάκης), Καπνίδης (46’ Ίλιτς).

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ (62’ Οδ. Βλαχοδήμος), Mέστο (62’ Μαρινάκης), Xουχούμης (46’ Μολέδο), Pέις, Kουτρουμπής, Λεντέσμα (74’ Στάικος), Zέκα (90’ Αγγελόπουλος), Λέτο (46’ Βλαχοδήμος), Bιγιαφάνιες, Iμπάρμπο (90’ Χατζηγιοβάνης), Pινάλντι.

Δόξα Δράμας – ΠΑΟΚ 4-0

Στο φιλικό-φιέστα για την πόλη της Δράμας η Δόξα (που θα αγωνιστεί στον 1ο όμιλο της Γ’  Εθνικής) με τέσσερα πανέμορφα γκολ κέρδισε μια… μικτή του ΠΑΟΚ αποτελούμενη από πολλούς παίκτες της Κ20 και της Κ17. Η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχε τέσσερα πανέμορφα γκολ και είχε ένα δοκάρι απέναντι σε μία ομάδα του ΠΑΟΚ στην οποία υπήρχαν μόλις τέσσερις παίκτες της πρώτης ομάδας, οι Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Δημητριάδης και ο ανέτοιμος νεοαποκτηθέντας Τιάμ που αγωνίστηκε 55 λεπτά, ενώ έπαιξε και ο ο 19χρονος Ουκρανός Αρτέμ Κόζακ που αυτοανακοινώθηκε σήμερα μέσω instagram.

Το φιλικό έγινε παρουσία της Άννας Κορακάκη και του πάτερα της Τασο, καθώς και του Κώστα Δουβαλίδη.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Σικαλιάς, Ρεβυθόπουλος, Κουρτεσιώτης, Γκαρακλίδης, Ολίσε (Μπρούνο 57′), Σουάνης (Μαρκόπουλος 67′), Πινδώνης (Κεφαλάς 77′), Γιόνδης (Γαϊδαρτζής 67′), Καρλόπουλος (Πολύζος 67′), Δουμάνης (Σάντος 46′) και Παπαζαχαρίας (Παπαζούδης 77′)

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Τσαούσης (Γιαλαμούδης 89′), Κυριλίδης, Δημητρίου, Δεληγιαννίδης (Κραγιόπουλος 87′), Κοροβέσης (Κραγιόπουλος 89′), Αηδονίδης (Πολύζος 81′), Τζοβάρας (Κωνσταντίνου 81′), Δημητριάδης (Καπρέτσος 70′), Ματθαίου (Κόζακ 64′) και Τιάμ (Λύρατζης 55′)

Κέρκυρα – Βέροια 2-1

Τρία γκολ είχε η φιλική αναμέτρηση της Κέρκυρας με τη Βέροια στο νησί των Φαιάκων. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χουάν Πάμπλο Βίτι, το οποίο  κέρδισε ο ίδιος ο Αργεντινός, ύστερα από την προσπάθεια του Σισίνιο και την μπάλα να κρούει στο δοκάρι.Η Κέρκυρα ανέβασε “στροφές” στο δεύτερο ημίχρονο κι έφθασε στην ισοφάριση. Στο 65ο λεπτό ο Τουράμ κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι από τον Μελίσση. Ο Βραζιλιάνος άσος των γηπεδούχων ανέλαβε την εκτέλεση και το έκανε εύστοχα.Δέκα λεπτά αργότερα, η Κέρκυρα έφθασε στην ανατροπή όταν ο Αντιλέχου με διπλή προσπάθεια ύστερα από εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αραμπατζής (62′ Κουτζαβασίλης), Ντιμιτρόφσκι (70′ Αντιλέχου), Ναζίμ (46′ Γεωργακόπουλος), Βενέτης (46′ Ιωάννου), Γεωργίου (70′ Αρναρέλλης), Ζορμπάς (70′ Παμλίδης), Γκόμες, Επστάιν (70′ Χιντζίδης), Τουράμ (70′ Ανδρεόπουλος), Ζαραδούκας (70′ Σπίνουλας).

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος (72′ Μαλόν), Χαροντάκης, Ασίγκμπα, Μελίσσης (73′ Μαραγκός), Μπαλάφας, Παπαστεριανός, Άρτσε (46′ Λινάρδος), Μίλιεβιτς (58′ Σαρπόνγκ), Σισίνιο (72′ Άντονις), Βίτι.

Πανιώνιος – Αχαρναϊκός 0-0

Πρώτη εμφάνιση για τον Νταβίντ Ν’ Γκογκ στο φιλικό του Πανιωνίου με τον Αχαρναϊκό, το οποίο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης το απόγευμα του Σαββάτου (3/9).Ο Πανιώνιος είχε αρκετές απειλητικές στιγμές για την εστία των φιλοξενούμενων τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, με το 0-0 να μένει ως το τέλος.Ο προπονητής της ομάδας της Νέας Σμύρνης, Βλάνταν Μιλόγεβιτς, είχε μπόλικες απουσίες, αφού έλειπαν για διαφορετικούς λόγους οι Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Αντωνιάδης, Μπεν, Σιώπης, Ρισβάνης, Βουκελάτος, Μασούρας και Σαββίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης (46′ Θεοδωρόπουλος), Πατσατζόγλου, Οικονόμου (55′ Γκιοατά), Βλάχος, Τασουλής, Κόρμπος, Κρητικός (46′ Πινιώτης), Καθάριος, Φούντας (81′ Αντωνακόπουλος), Ολαϊτάν, Αργυρόπουλος (67′ Ενγκόγκ).

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ: Αποστολίδης, Μουστάκης, Αναστασίου, Χριστοφιλέας, Σωτηράκος, Τσεμπερίδης, Μαρής, Παπατόλιος, Ντάγκρας, Ματσούκας.

Έπαιξαν και οι: Ψιάνος, Πολ, Ψύχος, Παπανικολής, Τσαλακίδης, Καραντασιάδης, Κυριαζόπουλος.

Λεβαδειακός – Λαμία 1-0

Ο Λεβαδειακός νίκησε με 1-0 τη Λαμία σε φιλική αναμέτρηση στη Λιβαδειά χάρη σε γκολ του Στέλιου Βασιλείου στο 16ο λεπτό.Μάλιστα η ομάδα της πρωτεύουσας της Φθιώτιδας είχε και δοκάρι στο 87ο λεπτό μετά από σέντρα του Βασιλόγιαννη και κεφαλιά του Παπαευθυμίου από το ύψος του πέναλτι.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Δασκαλάκης, Μουλόπουλος, Ουονκ, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Μαχαίρας, Καλτσάς, Παππάς, Σένκα, Μπελγκαζουανί, Βασιλείου.

ΛΑΜΙΑ: Τσενάμο, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Πεταυράκης, Όμο, Μπουλούλης, Τσούκαλος, Αυγενικού, Καραγιάννης, Πίντο.

Αγωνίστηκαν επίσης: Μπλάζιτς, Παπαργυρίου, Τζόκιτς, Ντουρμισάι, Βαλλιός, Βασιλόγιαννης, Παπαευθυμίου, Πατσαρούχας, Μανιας, υπό δοκιμήν δεξιός μπακ.

Αστέρας Τρ. – Παναρκαδικός1-0

Ο Αστέρας στο πρώτο εκ των δυο φιλικών που θα δώσει μέσα στο Σαββατοκύριακο επικράτησε του Παναρκαδικού με 1-0 χάρη σε γκολ του Μάσα από το πρώτο μέρος.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Κοσίσκι (61′ Αθανασιάδης), Μπέρτος (73′ Ιγκόρ), Κουρμπέλης, Σεφίλ (61′ Ιγκλέσιας), Γιαννούλης, Δημούτσος (73′ Νίκο Φερνάντεθ) Τσουκαλάς, Φαρίνα (46′ Χαμντανί), Καλτσάς, Μάσα, Γκοντό (61′ Κώτσιρας).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ψυχογιός (79′ Τσιώσης), Χουστουλάκης (79′ Πετρόπουλος), Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Μπούτας (79′ Βουτσελάς), Αρώνης (71′ Αρδάμης), Καδάς, Σταθουλόπουλος (79′ Μπίσσιας), Παπουτσής (61′ Γκρόσιος), Σαλαπάτας (71′ Δήμος), Ραχίμ (61′ Μέλλος).

Παναιτωλικός-ΑΕΛ 0-0

Στο 0-0 έμειναν Παναιτωλικός και ΑΕΛ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο Αγρίνιο σε ένα ματς που ουσιαστικά αποτελεί πρόβα τζενεράλε ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος το επόμενο Σαββατοκύριακο.

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος και έχασε ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη αλλά τελικά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα προβληματίζοντας με την αναποτελεσματικότητα του τον Μαντζουράκη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης (76’ Κριστιάνο), Κούσας, Μάκος, Κλέσιο (80’ Κουτρομάνος), Τσοκάνης, Παπάζογλου (24’ λ.τ. Ρότσα), Πάουλο, Φερέιρα (64’ Λεντέσμα), Τομανέ, Ουάρντα (88’ Ρόσα), Μαρκόβσκι (64’ Μουνιός).

ΑΕΛ: Ξενοδόχοβ, Ναβάρο, Γιοβάνοβιτς, Μονιάκης, Ναζλίδης, Βαρέλα, Ντέλετιτς, Αναστασόπουλος, Γκόλιας, Φατιόν, Φάρκας.

Στο 80’ μπήκαν στον αγώνα οι: Κουτσινανικούλης, Μαρουκάκης, Ουρτάδο, Ντοντό, Λαμπρόπουλος, Ρέντζας, Κάπος.

Ηρακλής – Κιλκισιακός 2-0

Ο Ηρακλής επικράτησε με 2-0 του Κιλκισιακού σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο με τον Νίκο Παπαδόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς ποδοσφαιριστές που αποκτήθηκαν τις τελευταίες μέρες από τον “Γηραιό”. Ο “Γηραιός” πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 35′ όταν ο Λουκίνας συνεργάστηκε με τον Μπαρέτα ο οποίος με σουτ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 55′ ο πρώην άσος του ΑΟΧ, Γιάννης Λουκίνας πέρασε όσους βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Μετεσίδης. Ο Ηρακλής έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 85′ όταν ο Μπικιάρης με μακρινό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ του Κιλκισιακού διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γιαννίκογλου, Καραγκούνης (46′ Μπλέτσας), Ρούσσος, Κούρος (46′ Δούμτσιος), Βοσνακίδης (46′ Χουζούρης), Κυνηγόπουλος (46′ Γουνόπουλος), Μπικιάρης, Λουκίνας (60′ Αντωνίου), Αμαραντίδης (60′ Λάσκαρης), Μπαρέτας, Βλαχόπουλος.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Ζάικος, Τζαμτζίδης, Ραφαηλίδης, Μαυροκεφαλίδης, Μετετσίδης, Παπαδόπουλος Σ., Δρόσος, Ουρανίδης, Ρωμανίδης, Βαχανελίδης, Ευθυμιάδης.

Στο δεύτερο μέρος μπήκαν και οι Αβραμίδης, Γογιμίδης, Ρετσινάς, Πολύζος, Μπελίτσας