Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου… Νέα πίκρα και ήττα με 2-0

Πλατανιάς | 29 Οκτωβρίου 2017, 20:12

Με δύο γκολ από τον δεξιό μπακ, Βασιλαντωνόπουλο, η Λαμία σφράγισε τη νίκη απέναντι στον Πλατανιά με σκορ 2-0, υποχρεώνοντας τον έτσι σε ήττα για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, ο οποίος αποβλήθηκε στο 84ο λεπτό από τον διαιτητή Μπλάνα για διαμαρτυρίες σε βάρος του, βρίσκεται έτσι σε μια οριακή κατάσταση με τις ανησυχίες για υποβιβασμό να αρχίζουν πλέον να εντείνονται… Ο Πλατανιάς ο οποίος έκανε αισθητή την παρουσία του μονάχα στο α’ ημίχρονο, χάνοντας ένα απίστευτο γκολ στο 41′ σε μια διπλή ευκαιρία με το σουτ στο δοκάρι από τον Ντεβέσα ενώ ακολούθησε (σε κενή εστία σχεδόν) το νέο άστοχο σουτ από τον Στάθη, ωστόσο η επανάληψη ήταν η χειρότερη δυνατή.

Ο Κοκκαλάς δέχτηκε στο 50′ ένα γκολ από τον Βασιλαντωνόπουλο που θα μπορούσε ίσως να έχει αποφύγει, με τον αμυντικό της Λαμίας να στέλνει τη μπάλα στην κλειστή του γωνία, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Δυστυχώς για τον Πλατανιά, δεν έβγαλε αντίδραση μετά το 1-0 και πέραν της φάσης στο 86′ με τον Κοροβέση, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, δεν είχε τίποτε άλλο να επιδείξει στο β’ ημίχρονο.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων επήλθε το οριστικό “τέλος” στο ματς όταν ο Βασιλαντωνόπουλος και πάλι πήρε αυτή τη φορά την πάσα από τον Τσούκαλο και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κοκκαλά.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Αναστασόπουλο, σε ετοιμότητα ο Κοκκαλάς, μπλοκάρει.

17′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ακόστα, η κεφαλιά του Ομο περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Κοκκαλά.

30′ Ο Ντεβέσα επιχειρεί το μπάσιμο γυρίζοντας τη μπάλα προς τον Γκρζέλτσακ, αλλά προ του επιθετικού του Πλατανιά, ο Παπαδόπουλος διώχνει σε κόρνερ.

34′ Σουτ από τον Ντεβέσα, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

37′ Ο Στάθης πασάρει για τον Γκρζέλτσακ που σουτάρει και ο Παπαδόπουλος μαζεύει με δυσκολία.

41′ Διπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία γα τον Πλατανιά, με τον Ντεβέσα να σουτάρει μέσα από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ακολουθεί το άστοχο σουτ από τον Στάθη που αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι στέλνει τη μπάλα άουτ.

50′ (1-0) Ο Βασιλαντωνόπουλος ξεχύνεται στην περιοχή του Πλατανιά πιάνοντας το σουτ, το οποίο καταλήγει στην κλειστή, αριστερή γωνία του Κοκκαλά.

67′ Ο Ασίγκμπα μαζί με τη μπάλα… παίρνει και τα πόδια του Κοροβέση. Φωνάζει για πέναλτι ο Πλατανιάς.

86′ Ο Κοροβέσης δοκιμάζει το σουτ από μακριά, η μπάλα περνά ψηλά άουτ.

90’+2′ (2-0) Ο Βασιλαντωνόπουλος παίρνει την ασίστ από τον Τσούκαλο και με ψύχραιμο πλασέ νικά για δεύτερη φορά τον Κοκκαλά.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας) – Σίπκας (Σάμου)
4ος διαιτητής: Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Στάθης (15′), Πλιάτσικας (16′), Αναστασόπουλος (33′), Γκρζέλτσακ (78′), Παπαδόπουλος (83′), Ενσικουλού (88′)

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Ομο, Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος (57′ Πίτι), Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (86′ Φράγκος), Βάντερσον (80′ λ.τρ. Τσούκαλος).

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά, Πλιάτσικας (65′ Κοροβέσης), Καρυπίδης (80′ Δημούτσος), Βάντερσον, Κρος, Ντεβέσα (72′ Παπανικολάου), Πατράλης, Ενσικουλού, Γκρζέλτσακ.