Τα έκανε όλα (3-0) ο Μπακασέτας

Super League 1 12 Μαρτίου 2016, 19:26

Με γκολάρες του πρώτου του σκόρερ Τάσου Μπακασέτα, ο Πανιώνιος κέρδισε 3-0 την Σκόντα Ξάνθη και έκανε ακόμα ένα βήμα για την πεντάδα

Η «κατάρα» του Μαρίνου Ουζουνίδη να μην κερδίζει ποτέ την ομάδα στην οποία ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά, την Σκόντα Ξάνθη, έσπασε την κατάλληλη στιγμή. Το ξόρκι για να συμβεί αυτό ήταν το αριστερό πόδι του Τάσου Μπακασέτα, ο οποίος με δύο «φωτοβολίδες» και ένα απίθανο σόλο στις καθυστερήσεις νίκησε τον εξαιρετικό Τσέναμο και οδήγησε τον Πανιώνιο σε μια εμφατική νίκη με σκορ 3-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League..

Η Ξάνθη μπήκε δυνατά, είχε την πρωτοβουλία, αλλά τα δύο φοβερά σουτ του Τάσου Μπακασέτα στο 38′ και το 42′ κόντρα στη ροή του ματς άλλαξαν τις ισορροπίες και οδήγησαν τον Πανιώνιο σε μία εύκολη νίκη. Ο Ιστορικός, μάλιστα, θα μπορούσε με την έναρξη της επανάληψης να σκοράρει και μία και δύο φορές ακόμα, αλλά ο Τσέναμο ήταν εκεί για να πει «οχι». Εν τέλει ο κίπερ της Ξάνθης νικήθηκε και τρίτη φορά από τον Μπακασέτα στο 95′, με τον πρώτο σκόρερ (σ.σ. 9 γκολ) του Πανιωνίου να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με ένα εκπληκτικό σόλο και πλασέ στη γωνία, στην κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του.