Τα ‘δωσε όλα ο Παναθηναϊκός, αλλά… | vids

Ποδόσφαιρο 11 Αυγούστου 2022, 22:43

Στο χρόνο των καθυστερήσεων προδόθηκε η τεράστια προσπάθεια των παικτών του Παναθηναϊκού να πάρουν την πρόκριση απέναντι στη Σλάβια Πράγας.

Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε την προσπάθεια των δύο ομάδων στο γήπεδο της λεωφόρου Αλεξάνδρας, με τους Τσέχους έτσι να συνεχίζουν στα πλέι οφ του Conference League και τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει τον πικρό αποκλεισμό από το πρώτο παιχνίδι που έδωσε στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια τεράστια πραγματικά προσπάθεια, δείχνοντας ότι θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση του σκορ του πρώτου αγώνα με το οποίο είχε ηττηθεί στην Πράγα… Μεταξύ άλλων φωνάζει και για ένα πέναλτι -και έχει δίκιο- στη φάση του 43ο λεπτού καθώς σε έξοδο του ο τερματοφύλακας της Σλάβια Πράγας βρήκε καθαρά με το γόνατο στο κεφάλι τον Σένκεφελντ, σωριάζοντάς τον στο έδαφος, αλλά ο Αγγλος διαιτητής Μπανκς δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε το παιχνίδι πολύ δυναμικά, έχοντας δοκάρι στο 2ο μόλις λεπτό με τον Σπόραρ, ενώ επίσης χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες στο 20ό λεπτό με τον Αϊτόρ και στο 31’ με τον Σπόραρ. Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 57’ από τη σέντρα του Χουάνκαρ και την κοντινή προβολή από τον Σπόραρ, ένα γκολ που έδωσε φτερά στους παίκτες του και τους ανέβασε την ψυχολογία ότι θα έφταναν και στην επίτευξη ενός δεύτερου, μόνο που αυτό δεν ήρθε ποτέ…

Αντίθετα οι Τσέχοι ήταν αυτοί που ισοφάρισαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από λάθος γύρισμα που έκανε ο Καμπετσής προς τον Μπρινιόλι ο Γιουρέτσκα έκλεψε την μπάλα και αφού απέφυγε τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού πλάσαρε εύστοχα στην εστία του, προς μεγάλη απογοήτευση του κόσμου του Παναθηναϊκού, ο οποίος παρ’ όλα αυτά χειροκρότησε τους ποδοσφαιριστές για την προσπάθειά τους.

Διαιτητής: Μπανκς (Αγγλία)
Βοηθοί: Κουκ (Αγγλία) – Σμιθ (Αγγλία)
4ος διαιτητής: Τζόουνς (Αγγλία)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (55’ λ.τρ. Κουρμπέλης), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (77’ Καμπετσής), Τσέριν, Βαγιαννίδης (77’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (88’ Καρλίτος), Σπόραρ

Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντουντέρα (82’ Μάζοπουστ), Ούσου, Κατσαράμπα, Ντόρλεϊ, Τιεχί (82’ Γιουρέτσκα), Τραορέ (62’ Σέβτσικ), Χόλες, Σραντς (90+7’: Τετσλ), Ολαγίνκα, Λινγκρ (62’ Ουσόρ)