Τα… χάλασε στο τέλος ο Κύδων, εντός έδρας ήττα από Μεσσαρά

13 Φεβρουαρίου 2017, 11:36

Η Μεσσαρά έφυγε για δεύτερη φορά νικήτρια από τα Χανιά, αφού μετά τον ΑΟΚ υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα και τον Κύδωνα, με 62-54 στο κλειστό του ΕΑΚ Χανίων.

Η ήττα αυτή “έριξε” από την κορυφή την ομάδα του Στέλιου Καρκανάκη, λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Ο Κύδων είχε την πρωτοπορία στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε στο +7, αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… καταστροφικό. Στο διάστημα αυτό η χανιώτικη ομάδα σημείωσε μόλις 13 πόντους, ενώ δέχτηκε δέκα περισσότερους από τον αντίπαλό της, που πήρε τη νίκη με 62-54.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-26 (ημίχρονο), 41-39, 54-62

Κύδων (Στέλιος Καρκανάκης): Μαγγελάκης 2, Μυρώνης 10 (2τρ.), Ζανιδάκης 14 (2), Μαρινάκης 4, Κασίμης 10 (1), Κατσουλάκης 2, Νομικός 2, Πρωτογεράκης 8, Κατσίμπας 2.

Μεσσαρά (Διογένης Δαριβιανάκης): Πατεράκης, Τζωρτζάκης 12, Γ. Κατσαπρακάκης 7 (1), Ελ. Δαριβιανάκης, Γρ. Κατσαπράκης 8 (1), Μακράκης 4, Κτιστάκης 8, Ορφανάκης, Εμμ. Δαριβιανάκης 4, Χαραλαμπάκης 13 (2), Στεφανουδάκης 6 (1).