Συντριβή στη Νέα Φιλαδέλφεια για ΑΟΚ Χανιά

Α.Ο.Κ. Χανιά | 8 Δεκεμβρίου 2019, 20:10

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο ΑΟΚ Χανιά ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα με 93-66 απέναντι στη ΦΕΑ στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Οι παίκτες του Χρήστου Παπανικολάου κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα μετά το τέλος των δύο πρώτων περιόδων ήταν μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (38-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά εύστοχοι, κατάφεραν να σκοράρουν 55 πόντους με τα σουτ να μπαίνουν ακατάπαυστα. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα των Χανίων δέχθηκε λιγότερο από δέκα πόντους στο τρανζίσιον χάνοντας ουσιαστικά καθαρά το δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας μόλις 28 πόντους έναντι 55!

Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟΚ Χανιά είναι εντός έδρας απέναντι στον Βούρειο Χίου.

Tα δεκάλεπτα: 24-23, 38-39, 65-50, 93-66

ΦΕΑ ΝΦ-ΝΧ (Καρατζάς-Καρακατσάνης): Καστανιώτης 12, Μπάρδας 10 (1), Στεργιάκης 21 (1), Αναούνης, Λίτσιος 12 (1), Μιχόπουλος 8 (1), Πανουσόπουλος 1, Ρωμοσιός 7, Καραλευθέρης 10, Τρικαλιώτης 12 (2), Δρακάκης, Πουλλιτάς.

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Κελεσίδης 6, Κουρουμούσης, Αλεξίου 4, Πνευματικάτος, Ζανιδάκης 9, Βρεττός, Κατράνας 14 (3), Μηντζαρίδης-Φράνσις 4, Κιγμέτογλου 13, Αδοντάκης 12, Σκαμνάκης 2, Παλαιοκρασσάς 2.