“Στραβοπάτησε” (1-1) η ΑΕΚ στην Τρίπολη

Super League 1 6 Νοεμβρίου 2022, 22:34

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την ισοπαλία του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού και ήρθε ισόπαλη στην Τρίπολη με τον τοπικό Αστέρα παρότι προηγήθηκε.

Σε ένα μέτριο από άποψη ρυθμού και θεάματος παιχνίδι οι δύο ομάδες σκόραραν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και πήραν από ένα βαθμό με τον Αστέρα να βάζει “στοπ” στο νικηφόρο σερί των έξι (6) αγώνων της ΑΕΚ (επτά αν συνυπολογίσουμε και το κύπελλο).

Η ΑΕΚ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και απείλησε στο ξεκίνημα με τους Λιβάι Γκαρσία (4′, 7′), Μοχαμάντι (5′), Αραούχο (6′) και Ρότα (11′). Η πρώτη τελική προσπάθεια του Αστέρα καταγράφηκε στο 16ο λεπτό με το συρτό σουτ Ριέρα που μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το εικοστό λεπτό (σε χρονικό σημείο στερήθηκε των υπηρεσιών του Ελίασον που έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού). Στο 25′ ο Μουνάφο απείλησε με μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχος. Στο 29ο λεπτό έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής ο Αραούχο με το αριστερό και ο Παπαδόπουλος με εμντυπωσιακή επέμβαση μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 39ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Παπαδόπουλο με (τεχνική) απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ημικλύκλιο της περιοχής αλλά ήταν άστοχος, όπως άστοχο ήταν και το ξαφνικό μακρινό σουτ του Αραούχο τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ακολούθησε το σουτ ο Γκατσίνοβιτς στο 45′, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου και η διπλή ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+1′) όταν ο Πινέδα πέρασε την κάθετη στον Λιβάι Γκαρσία, αυτός πλάσαρε τον Παπαδόπουλο που βγήκε γρήγορα και απέκρουσε. Στην πορεία το ψιλοκρεμαστό σουτ του Αραούχο πέρασε λίγο πάνω απο την εστία του Αστέρα και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην ΑΕΚ, με την κοντινή κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία να είναι άστοχη στο 47′.

Στο 50ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Γκατσίνοβιτς δέχθηκε χτύπημα χαμηλά στο πόδι από τον Σίτο μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άμραμπατ που άνοιξε το σκορ (0-1) στο 52′ παρότι ο Παπαδόπουλος έπεσε στη σωστή γωνία.

ΑΕΚ

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ “άγγιξε” το δεύτερο γκολ με τον Αραουχο να περνά την κάθετη στον Μοχαμάντι βγάζοντάς τον σε θέση βολής αλλά ο Ιρανός αστόχησε.

Η ομάδα της Τρίπολης ισοφάρισε στο 58ο λεπτό. Κεφαλιά – πάσα του Καρμόνα από δεξιά, σουτ με τη μία του Κρέσπι, η μπάλα βρήκε στον Τζαβέλλα, έπειτα από τάκλιν που επιχείρησε, έκανε άλλαξε πορεία και κατέληξε στην αριστερή γωνιά του Αθανασιάδη για το 1-1.

Στο 63′ ο Γκαρσία γύρισε, ο Άμραμπατ έκανε προσποίηση και σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Παπαδόπουλος το έβγαλε! Ο τερματοφύλακας του Αστέρα είπε “όχι” και στο πλασαριστό σουτ του Γκαρσία από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 67′.

Επτά λεπτά αργότερα (74′) ο “δικέφαλος” απείλησε και πάλι όταν ο Σιμάνσκι βρήκε τον Ρότα και αυτός από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή σούταρε άστοχα. Στο 78′ το αδύναμο πλασέ -πάνω στην κίνηση- του Κρέσπι μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Τσούμπερ από το ημικύκλιο της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Παπαδάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
VAR: Τσαγκαράκης (Χανίων)
AVAR: Νικολακάκης (Λασιθίου)

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (84′ Άλβαρες), Σίτο (75′ Τιλίκα), Κρέσπι (90+5′ Ντομίνγκεθ), Μπαράλες (84′ Μπενίτο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι (80′ Τσούμπερ), Σιμάνσκι (80′ Μάνταλος), Ελίασον (20′ λ.τρ. Άμραμπατ), Πινέδα (46′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Γκαρσία.