Στους τελικούς ο Παναθηναϊκός

Μπάσκετ 26 Μαΐου 2021, 22:05

Ο Παναθηναϊκός σφράγισε την πρόκρισή του στους τελικούς της Basket League. Οι "πράσινοι" νίκησαν 78-71 την ΑΕΚ και έκαναν το 3-1 στη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός γι’ ακόμα μία φορά τα βρήκε αρκετά σκούρα με την Ενωση να κάνει υπέρτατη προσπάθεια για τουλάχιστον 36 λεπτά. Ενα ξέσπασμα όμως των φιλοξενούμενων από ΄κει και πέρα έκανε τη διαφορά στην υπόθεση νίκη.

Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Χεζόνια ηγήθηκαν ακόμα μία φορά ενώ για την ΑΕΚ ο Μέικον ήταν ξανά εξαιρετικός με 18 πόντους, χωρίς αυτοί ν’ αποδειχτούν αρκετοί.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ μαχητικές από το ξεκίνημα και έμεινα κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και πήρε προβάδισμα 55-49. Μάλιστα μέχρι και τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου είχε το προβάδισμα, όμως ο Παναθηναϊκός στο κρίσιμο σημείο έτρεξε τρομερό σερί και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Ψαριανός
Δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78

ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μορέιρα 14, Μέικον 18, Κίνγκσλεϊ, Ματσιούλις 12, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9, Γιάνκοβιτς 5 (1), Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 8, Γόντικας 3, Γκίκας,

Παναθηναϊκός (Οντεντ Κάτας): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 22, Γουάιτ 5, Μήτογλου 11, Σαντ-Ρος 4, Μπρέι 7 (1), Μποχωρίδης, Χεζόνια 13, Μπέντιλ 4