Στον τελικό ο ΠΑΟΚ με επική ανατροπή, παράπονα από τη διαιτησία ο Παναθηναϊκός

Κύπελλο Ελλάδος | 27 Απριλίου 2017, 22:15

Ο ΠΑΟΚ πήρε το 2ο εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος με επική ανατροπή καθώς επικράτησε με 4-0 του Παναθηναϊκού κι υπερκάλυψε την ήττα στο 1ο ματς (2-0). Πολλά παράπονα από τη διαιτησία οι "πράσινοι", οι οποίοι μιλούν για "διαιτητική σφαγή".

Υπόθεση “δικεφάλων” είναι ο φετινός τελικός του κυπέλλου Ελλάδος. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 14ο λεπτό κι έβαλε “φωτιά στην Τούμπα. Τα υπόλοιπα τέρματα σημειώθηκαν στην επανάληψη.

Ο Παναθηναϊκός πάντως δημιούργησε αρκετές κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με μοιραίο παίκτη τον Κλωναρίδη. Τα παράπονα των “πρασίνων” για τη διαιτησία αφορούν την αποβολή του Χουλτ στο 72ο λεπτό, το (ανύπαρκτο κατά τη γνώμη τους) φάουλ, από την εκτέλεση του οποίου άνοιξε ο ΠΑΟΚ το σκορ, καθώς και δύο περιπτώσεις πέναλτι που ζήτησαν.

14′ 1-0: Όμορφη εκτέλεση φάουλ από τον Πέλκα, κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βλαχοδήμο και ανοίγει το σκορ.

48′ ΔΟΚΑΡΙ: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πέλκα, η μπάλα “σταμάτησε” στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου.

48′ 2-0: Στην εξέλιξη της φάσης γέμισμα του Μπίσεσβαρ από δεξιά, κεφαλιά του Λέο Μάτος και ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.

74′ 3-0: Ο Σάκχοφ έπιασε σουτ εν κινήσει κι έστειλε την μπάλα στη γωνία του Βλαχοδήμου.

83′ 4-0: Ο Μπίσεσβαρ ξεπέρασε τον Κουτρουμπή κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Πρίγιοβιτς που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Κίτρινες: 37′ Μάτος, 51′ Μπίσεσβαρ, 82′ Κάνιας / 39′ Χουλτ, 88′ Βιγιαφάνιες
Κόκκινη: 72′ Χουλτ

Διαιτητής: Γεώργιος Κύζας (Δράμας)
Α’ Βοηθός: Κούλα Χασάν (Ξάνθης)
Β’ Βοηθός: Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας)
4ος: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών)
1ος επιπρόσθετος: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών)
2ος επιπρόσθετος: Δημήτρης Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)
Παρατηρητής: Ιωάννης Σπυρόπουλος (Φθιώτιδας)

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Κρέσπο, Βαρέλα, Σάκχοφ (79′ Κάνιας), Τσίμιροτ, Ουάρντα (46′ Μπίσεσβαρ), Κάμπος (59′ Ενρίκε), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουτρουμπής, Μολέδο, Ρέις, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες (88′ Χατζηγιοβάννης), Εμποκού (66′ Μολίνς), Κλωναρίδης (77′ Λουντ), Μπεργκ.