Στον Αλμυρό το ντέρμπι της Κρήτης, 3-1 τον ΑΟΑΝ

Γ' Εθνική 22 Ιανουαρίου 2023, 18:37

Ο Αλμυρός χαμογέλασε στο ντέρμπι της Κρήτης για τη 10η αγωνιστική της Γ' Εθνικής καθώς επικράτησε στο Γάζι του ΑΟΑΝ με 3-1.

Ο Αλμυρός άνοιξε το σκορ (1-0) με κεφαλιά του Άντερσον Μπάνβο στο 14ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Κοιλιάρα. Η ομάδα του Γαζίου διπλασίασε τα τέρματά της (2-0) στο 39ό λεπτό με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λεόν Πιερτζακόμι.

Πάντως ο Αλμυρός δεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με δύο τέρματα καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+4′) ο Αλέξανδρος Μελισσόπουλος μείωσε σε 2-1 (μετά από σέντρα – σουτ του Ζέλιου και σουτ του Μηνά) και ξαναέβαλε τον ΑΟΑΝ στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Γαζίου “κλείδωσε” τη νίκη και το τρίποντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης όταν μετά την παράλληλη μπαλιά του Πιερτζακόμι, ο Κατσικοκέρης (που είχε περάσει ως αλλαγή) διαμόρφωσε τελικό 3-1.

Διαιτητής: Αντωνίου (Χανίων)
Βοηθοί: Μαυρεδάκης, Κοτσιφάκης (Χανίων)

Αλμυρός (Μανώλης Σουτζής): Χανιωτάκης, Παγώνης, Πατινιώτης, Μπέριος, Θεοδωράκης, Ενγκουέμ, Αγαπάκης, Κοιλιάρας (82′ Κιουλτζόπουλος), Πιερτζακόμι (90+1′ Χαϊντίνι), Μπάνβο (60′ Κατσικοκέρης), Αρσενίδης (60′ Βουϊδάσκης).

ΑΟΑΝ (Γιώργος Κούτσης): Κασωτάκης, Ζέλιος, Κίτος, Τσανάι, Γωνιωτάκης (44′ Πυθαρούλης), Φουκαράκης, Χύσι, Μηνάς (65′ Νοκάι), Πλουσής (77′ Σταθόπουλος), Μελισσόπουλος, Λίτσκας.