Στο τέλος έκαμψε την αντίσταση του Αστέρα ο ΟΦΗ

ΟΦΗ | 21 Ιανουαρίου 2023, 19:02

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο "Γεντί Κουλέ" για την 19η αγωνιστική. "Χρυσός" σκόρερ ο Λουίς Περέα (που είχε περάσει ως αλλαγή) στο 88ο λεπτό!

Ήταν ένα “σφιχτό” παιχνίδι με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Εν τέλει η Κρητική ομάδα κυνήγησε τη νίκη μέχρι τέλους και λυτρώθηκε στο 88′ παραμένοντας για πέμπτο σερί ματς αήττητη. Στους 19 βαθμούς πλέον ο ΟΦΗ, προσπέρασε τον Αστέρα που έχει έναν λιγότερο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το ντεμπούτο του Μοσκέρα και του Μπάκιτς με τη φανέλα του ΟΦΗ. Και οι δύο ποδοσφαιριστές πέρασαν ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”:

12′ Κάθετη εντός περιοχής για τον Ντικό, ο οποίος όμως γλίστρησε και δεν μπορεί να γίνει απειλητικός.

13′ Εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες, με τον Μπαράλες να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με κεφαλιά.

22′ Ο Γιαννούλης και ο Μανδάς συγκρούσθηκαν στον αέρα με τον νεαρό τερματοφύλακα να χάνει την κατοχή και τον Μπερτόγλιο να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει εντός περιοχής, αλλά ο Μανδάς πρόλαβε, σηκώθηκε και έδιωξε.

34′ Επικίνδυνη σέντρα – σουτ του Τοράλ, δεν πρόλαβε ο Ντικό να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

38′ Καλό σουτ ο Νουά Ντικό, το οποίο μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

48′ Παράλληλη πάσα του Τοράλ, δεν πρόλαβε και πάλι ο Ντικό να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

53′ Σέντρα από δεξιά, ο Μπαλογιάννης πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και έστρωσε στον Τοράρινσον, ο οποίος άργησε να εκτέλεσει.

69′ Ο νεοεισελθών Μοσκέρα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

79′ Ο Λάρσον επιχείρησε βολέ πάνω στην κίνηση από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί “Γ” της εστίας του Παπαδόπουλου.

81′ Άστοχο το μακρινό σουτ του Μοσκέρα.

88′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Λάρσον εκτέλεσε φάουλ, ο Περέα πήδηξε ολομόναχος και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Σακκάς (Θεσσαλίας), Β. Μωϋσιάδης (Γρεβενών)
4ος διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
VAR: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
AVAR: Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Θοράρινσον, Βούρος, Πασαλίδης, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (85′ Μπάκιτς), Γιαννούλης (76′ Περέα), Μπαλογιάννης (67′ Μοσκέρα), Ντικό, Τοραλ.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο, Καρμόνα, Μουνάφο (46′ λ.τρ. Γκαρντάφσκι), Σανταφέ (90′ Μπενίτο), Μπερτόγλιο (61′ Μπαρτόλο), Άλβαρες, Κρέσπι (72′ Σίτο), Μπαράλες.