Στο φινάλε οι συγκινήσεις στο Αγρίνιο | vids

Super League 1 20 Ιανουαρίου 2023, 22:55

Το τελευταίο δεκάλεπτο επιφύλασσε όλες τι συγκινήσεις στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό και τον ΠΑΣ Γιάννινα να μοιράζονται βαθμούς μετά το ισόπαλο 1-1 στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής.

Ο Ντουάρτε επέστρεψε μετά από 2,5 μήνες, πέρασε ως αλλαγή στο 81ο λεπτό και σκόραρε στο 82′ για να έρθει επτά λεπτά αργότερα (89′) ήρθε ο Εραμούσπε να διαμορφώσει το τελικό 1-1 φθάνοντας τα επτά γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν κάτω του μετρίου από πλευράς θεάματος, με το τελευταίο δεκάλεπτο να δικαιώνει όσους το παρακολουθήσαν.

Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης:

82′ 1-0. Έπειτα από γέμισμα ο Πέδρο έπιασε την κεφαλιά, ο Μπουζούκης άφησε τη μπάλα και ο Ντουάρτε με βολέ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ.

89′ 1-1. Μετά από πολύ ωραία σέντρα του Σόρια, ο Εραμούσπε νίκησε στον αέρα τον Λάρσον και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, “σώζοντας” στο φινάλε τον βαθμό για την ομάδα των Ιωαννίνων.

Ήταν η δέκατη (10η) ισοπαλία στο πρωτάθλημα τόσο για τον Παναιτωλικό, όσο και για τον ΠΑΣ Γιάννινα, με την ομάδα του Αγρινίου να έχει δύο βαθμούς περισσότερους (20 έναντι 18).

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
VAR: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
AVAR: Στεφανής (Καρδίτσας)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Μλάντεν (46′ Μάρτενσον), Λάρσον, Χουχούμης, Λιάβας, Ντίας, Κολοβός (72′ Μπουζούκης), Σενγκέλια (88′ Χατζηθεοδωρίδης), Μόρσεϊ (81′ Ντουάρτε), Καρέλης (81′ Πέδρο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα (71′ Νίνης), Τζήμας (86′ Λώλης), Παμλίδης, Μπάλαν (80′ Σταματελόπουλος).

Super League 1 – 19η αγωνιστική