Στο 91′ το “έσωσε” (1-1) ο ΠΑΣ

ΟΛΑ 1 Απριλίου 2017, 17:33

Στο τέλος κατάφερε να "σώσει" την ισοπαλία ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι στην Ξάνθη. Χάρη στο γκολ του Ζάιρο στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα οι γηπεδούχοι γλίτωσαν από μία σίγουρη ήττα.

Η Ξάνθη κρατούσε μέχρι το 91’ το σκορ στο 0-1, χάρη στο γκολ του Βασιλακάκη που αξιοποίησε το λανθασμένο γύρισμα του Γιάκου προς τα πίσω, γκολ το οποίο σημειώθηκε στο 60’.

Ετσι, εκεί που έδειχναν όλα ότι οι Ακρίτες θα δραπέτευαν νικητές από την έδρα του ΠΑΣ, το γκολ του Ζάιρο στο 91’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1, ισοπαλία που απομακρύνει την Ξάνθη από τα πλέι οφ, χωρίς φυσικά να την αποκλείει.

Να σημειωθεί ότι συν τοις άλλοις η Ξάνθη τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λισγάρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτ/νίας)
Βοηθοί: Ποντίκης (Πρέβεζας) – Μεϊντάνας (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Πουλημάς (Κέρκυρας)

Κίτρινες κάρτες: Καρασαλίδης (33’), Μπαξεβανίδης (38’), Βασιλακάκης (45’+1’, 83’ λ.τρ. Μεχία), Σολτάνι (55’), Λισγάρας (78’, 90’+4’), Γουάλας (86’).

Κόκκινες κάρτες: Λισγάρας (90’+4’)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπέριος (82’ Νικολιάς), Τζημόπουλος (29’ λ.τρ. Κοζορώνης), Κούτρης, Γαρουφαλιάς (67’ Κοροβέσης), Ακόστα, Γιάκος, Ζάιρο, Κόντε.

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Γουάλας, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Λάζιτς, Βασιλακάκης, Σολτάνι, Γιουνές (74’ Ράνος)