Στο 90+ κρίθηκε το 1-1 στο AEL FC ARENA

Super League 2 17 Ιανουαρίου 2021, 16:50

Στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο AEL FC ARENA, με τον Απόλλωνα Λάρισας να "σώζει" την ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Ξάνθη. Οι Ακρίτες είχαν προηγηθεί με γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Με ισοπαλία ξεκινά έτσι το πρωτάθλημα της Super League 2 για δύο από τις δυνατότερες όπως φαίνεται ομάδες, με την Ξάνθη να έδειχνε μέχρι και τις καθυστερήσεις ότι θα έπαιρνε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, όμως ο Απόλλων Λάρισας έχει άλλη γνώμη… Συγκεκριμένα, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπελογιάννη, ο Χατζής με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του τέρματος του Μπέντο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Η Ξάνθη έχει προηγηθεί στο 16ο λεπτό με το γκολ του Μπριλάντε μετά το γύρισμα από τον Θ. Παπάζογλου, ο οποίος φάνηκε οριακά να βρίσκεται σε οριακή θέση οφσάιντ. Ωστόσο, θα πρέπει να σημειωθεί ότι στην αμέσως προηγούμενη φάση ακυρώθηκε κανονικό γκολ για την Ξάνθη και συγκεκριμένα του Σιατραβάνη, που σε κάθε περίπτωση δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, όπως κακώς υποδείχτηκε.

Και στις δύο περιπτώσεις αρμόδιος βοηθός διαιτητή ήταν ο Νταβέλας της ΕΠΣ Μακεδονίας.

Να σημειωθεί επίσης ότι υπήρξαν δύο ακόμα σοβαρές φάσεις όπου ενδεχομένως οι αποφάσεις του διαιτητή Κουκούλα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικές, όταν στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε χέρι αμυντικού της Ξάνθης όπου δεν δόθηκε πέναλτι, ενώ στο 90′ ο Εμπερτ θα μπορούσε να έχει αποβληθεί με απευθείας κόκκινη για τον τρόπο που αντέδρασε μετά το φάουλ που δέχτηκε.

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)
Βοηθοί: Σακκάς (Θεσσαλίας) – Νταβέλας (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Κίτρινες κάρτες: Καρρίκι (65’), Eμπερτ (90’), Αθανασιάδης (90’)

Απόλλων Λάρισας (Γιάννης Μάγγος): Γλύκος (87’ λ.τρ. Τάλισον), Τζοβάρας (60′ Τασιούλης), Αθανασιάδης, Χατζής, Σκούμπρας, Μόρας, Λίταινας, Καρρίκι, Γκόλιας, Μπάλλας (74′ Μπαλογιάννης), Μπαστιάνος (74′ Μπάμπης)

Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Μπέντο, Στάθης, Τσαμούρης (80′ Θυμιάνης), Τ. Παπάζογλου (62′ λ.τρ. Γιούρμαν), Βέρκερ, Δημούτσος (80′ Τεσίγια), Μπριλιάντε, Τάτος, Κέβιν Γκαρσία (80′ Παντελιάδης), Σιατραβάνης (56′ Εμπερτ), Θ. Παπάζογλου.