Στο 103′ κρίθηκε το ντέρμπι – Σα νίκη για Παναθηναϊκό, “φωνάζει” ο Ολυμπιακός

Super League 1 6 Νοεμβρίου 2022, 22:17

Ενα χιτσκοκικό φινάλε επιφύλασσε το ντέρμπι στο γήπεδο της λεωφόρου Αλεξάνδρας ανάμεσα στους δύο "αιωνίους" αντιπάλους, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Στο 103' διαμορφώθηκε το τελικό 1-1!

Ματς αντάξιο της ιστορίας μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού εξελίχθηκε στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης”, με τους “ερυθρολεύκους” να προηγούνται στο 84ο λεπτό και να ισοφαρίζονται στην τελευταία φάση του αγώνα! Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστικός και απειλητικός από τον αντίπαλό του καθώς είχε τις περισσότερες ευκαιρίες τόσο στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ανοίξει από νωρίς το σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και τον Ολυμπαικό να χτυπά κυρίως στην κόντρα. Μπορεί οι “πράσινοι” να κυκλοφορούσαν την μπάλα με ιδιαίτερη άνεση στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που γινόταν επικίνδυνος. Μεγαλύτερες ευκαιρίες μάλιστα ήταν αυτές των Μπιέλ στο 13′, αλλά και το σουτ του Μασούρα στο 32′, το οποίο ανάγκασε τον Μπρινιόλι σε σπουδαία απόκρουση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως έκλεισε το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ακόμη περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να βρίσκει λύσεις στην δημιουργία. Τόσο στο 49ο λεπτό με το σουτ του Μπιέλ, όσο και με το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Μασούρα ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Στις περιπτώσεις αυτές έδωσε ισάριθμες απαντήσεις ο Ιταλός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Ακολούθησε ένα δυνατό διάστημα για τους “πράσινους”, οι οποίοι έχασαν μοναδική ευκαιρία ύστερα το λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού στο 76′. Εκεί ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε τελευταία στιγμή το σουτ του Σπόραρ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Ακολούθησε μάλιστα ακόμη μία ευκαιρία από το κόρνερ αυτό, όταν ο Πασχαλάκης εκτινάχθηκε στο σουτ του Πέρεθ.

Ακολούθησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού στο οποίο σημειώθηκαν και τα δύο τέρματα, με τον Ολυμπιακό αρχικά να βρίσκει δίχτυα ύστερα από εξαιρετική ασίστ του νεοεισελθόντα Ελ Αραμπί προς τον Μπιέλ και τον τελευταίο να σκοράρει.

Καθώς το παιχνίδι έμοιαζε να είχε ολοκληρωθεί, ένα αχρείαστο φάουλ εντός της περιοχής από τον Αβιλα προς τον Ιωαννίδη, έδωσε το δικαίωμα στον διαιτητή του αγώνα Κέλετ (με την βοήθεια του VAR), να σφυρίξει πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού! Ο Σπόρερ ευστόχησε από τα 11 βήματα και ο Παναθηναϊκός διατήρησε για 11η αγωνιστική το αήττητο, με τον Ολυμπιακό να “χάνει” την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητής: Κέλετ (Δανίας)
Βοηθοί: Χούμελ (Δανίας) – Σκίτε (Δανίας)
4ος διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
VAR: Σούνμπεργκ (Δανίας)
AVAR: Μεϊντανάς (Αχαΐας)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Σάντσες (46′ Κώτσιρας), Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος (53′ Κουρμπέλης), Βέρμπιτς, Σπόραρ

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Αβιλα, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες, Μπιέλ, Μασούρας, Μπακαμπού