Στις καθυστερήσεις πήρε ο ΟΦΗ το Κρητικό ντέρμπι

Ποδόσφαιρο Γυναικών | 6 Ιουνίου 2021, 19:55

Στο φινάλε κρίθηκε η αναμέτρηση του Αστέρα Ρεθύμνου με τον ΟΦΗ. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα ισοφάρισε στο 89ο λεπτό, με τον ΟΦΗ να παίρνει το τρίποντο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γυναίκες του ΟΦΗ ήταν οι νικήτριες στο Κρητικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής. Επικράτησαν στο Ρέθυμνο με 2-1 του τοπικού Αστέρα πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Για τον Αστέρα Ρεθύμνου ήταν το τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, καθώς η Ρεθυμνιώτικη ομάδα (που έχει εξασφαλίσει εδώ και δύο αγωνιστικές την παραμονή στην κατηγορία) αντιμετωπίζει την 11η αγωνιστική τις Καρυάτιδες Σπάρτης που έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Το σκορ άνοιξε η Μαρία Αραβιάκη στο 32ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ (0-1). Στο 51′ οι γηπεδούχες έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν η Μανωλίτση ανατράπηκε εντός περιοχής κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε η Τούνα, αλλά νικήθηκε από την Αποστολάκη, η οποία μπλόκαρε στη δεξιά της γωνία.

Η ισοφάριση για τον Αστέρα ήρθε στο 89ο λεπτό. Έπειτα από γύρισμα της Μανωλίτση η Σταγάκη βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της Αποστολάκη (1-1).

Ο ΟΦΗ ανέκτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Κυδωνάκη βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε την Μανουκαράκη και -προ κενής εστίας- διαμόρφωσε το τελικό 1-2 υπέρ του ΟΦΗ.

Διαιτητής: Κυριακίδης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Καφεσάκης – Κοκοτάκης (Λασιθίου)
Παρατηρητής: Χριστοδουλάκης (Ρεθύμνου)

Αστέρας Ρεθύμνου (Γιώργος Ιωαννίδης): Χατζηστάμου (46′ Μανουκαράκη), Ειρ. Δρακάκη, Κιαχίδου, Παπακωνσταντή (46′ Σταγάκη), Γουνάκη, Βορριά, Τζουτζουράκη, Κελαϊδή, Δαφέρμου, Μανωλίτση, Τούνα.

ΟΦΗ (Σταμάτης Μαματζάκης): Αποστολάκη, Παπακωνσταντή, Σηφάκη, Πιτσή, Αεράκη, Κουκουλάκη, Κοκοτσάκη, Κυδωνάκη, Νικηταρά (67′ Κατιρτσίδου), Συμεωνίδη, Αραβιάκη (87′ Κουνάλη).