Στις καθυστερήσεις ο ΑΟΑΝ διπλό στο Ρέθυμνο

Γ' Εθνική 21 Οκτωβρίου 2020, 18:57

Διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην κορυφή ο ΑΟΑΝ επικρατώντας στη Σοχώρα του Αστέρα Ρεθύμνου με γκολ στις καθυστερήσεις.

Δύο τέρματα στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων έκριναν τον νικητή (ΑΟΑΝ) κι οδήγησαν τον Αστέρα στην πρώτη εντός έδρας ήττα σε επίσημο παιχνίδι μετά από ένα χρόνο.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο 8ο λεπτό Μαρκάκης με ψηλοκρεμαστό πλασέ (0-1). Άμεση η απάντηση της Ρεθυμνιώτικης ομάδας. Ένα λεπτό αργότερα (9′) ο Ρηγάκης με σουτ, μετά από πάσα του Βελονάκη, έφερε τις δύο ομάδες στα “ίσια” (1-1).

Ο Αστέρας Ρεθύμνου πέτυχε την ανατροπή στο 35′ με δημιουργό πάλι τον Βελονάκη και σκόρερ τον Μπουρνέλη με κεφαλιά (2-1). Κι αρχίζουν τα γκολ σε “νεκρό” χρόνο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45+3′) ο ΑΟΑΝ ισοφαρίζει.

Ο Παπαδόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Πιθαρούλης πήρε την κεφαλιά και ο Μαρκάκης με πλασέ προ της γραμμής έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες (2-2).

Το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έπαιξε καθοριστικό ρόλο και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς σε εκείνο το χρονικό σημείο (90+3′) ο Γιώργος Πιθαρούλης με κοντινή κεφαλιά, σε μία φάση διαρκείας στα καρέ του Παντελίδη, έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους (2-3).

Άξιο αναφοράς το ότι ακυρώθηκε, ως οφσάιντ, στο 89ο λεπτό τέρμα του Βελονάκη με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αντωνόπουλου. Δεν προηγήθηκε σε εκείνο το σημείο ο Αστέρας και τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε το γκολ της ήττας.

Διαιτητής: Σαμιωτάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης – Σφακιανάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Δελήμπασης (Ρεθύμνου)

Αστέρας Ρεθύμνου (Ηλίας Ασπρομάτης): Παντελίδης, Αντωνόπουλος, Μαραθιανός, Π. Κλειδής, Σιόρε (74′ Νεμπιάι), Μπουρνέλης (53′ Κασσέλας), Καψαλάκης, Βελονάκης, Ιμπραχίμι (90′ Εμ. Τζαγκαράκης), Ρηγάκης, Απ. Κλειδής.

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Κουσιάδης, Μακρυδάκης, Φουκαράκης, Δολαψάκης, Μαρκάκης (76′ Τζιλάι), Παπαδόπουλος, Μεράι, Διάκος (85′ Περάκης), Τσανάι, Πιθαρούλης, Μαυρής (70′ Τσάγκας).