Στην ΑΕΛ το ντέρμπι των ουραγών

Super League 1 28 Φεβρουαρίου 2021, 19:22

Την πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα (και δεύτερη συνολικά) πανηγύρισε η ΑΕΛ που επικράτησε στο Αλκαζάρ του Παναιτωλικού με 1-0 στο ντέρμπι των ουραγών.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Δημήτρης Πινακάς στο 37ο λεπτό με μακρινό σουτ. Ματς με πολύ ένταση και άγχος (απόρροια τούτου οι πέντε κίτρινες κάρτες) με την ομάδα του Αγρινίου να κυνηγά την ισοφάριση μέχρι και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ήταν η δεύτερη νίκη της Θεσσαλικής ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα (μετά το εκτός έδρας 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα για την 2η αγωνιστική), η οποία παραμένει ουραγός στη βαθμολογία έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο.

Μέχρι και την έναρξη της αναμέτρησης ήταν η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα της Super League που δεν είχε καταφέρει να νικήσει στην έδρα της (ένδεκα παιχνίδια – πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες).

Είναι χαρακτηριστικό επίσης πως πρόκειται για την πρώτη νίκη της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ (στο οποίο επέστρεψε το περασμένο καλοκαίρι) από το 2010.

Στις 30 Οκτωβρίου του 2010 η αμέσως προηγούμενη νίκη της Θεσσαλικής ομάδας στη φυσική της έδρα (3-0 επί της Ξάνθης) σε επίπεδο Super League.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Νικολαϊδης (Μακεδονίας) – Κολλιάκος (Αθηνών)
4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)
VAR: Μανούχος (Αργολίδας)
AVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Νάγκι, Μαξιμένκο, Μπέρτος, Γιακιμόφσκι, Ακούνια (87′ Στίφλερ), Νικολιάς (85′ Τρούγιτς), Ζίζιτς, Κολομπίνο, Μπεν Χατίρα (67′ Μιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι, Πινακάς.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Περέιρα (87′ Βέργος), Μεντίνα (80′ Μεντίνα), Τσότσαλιτς, Βάντερσον (80′ Ντουάρτε), Εντιγκά, Ταχάρ (67′ Μάζουρεκ), Ντάλσιο (67′ Μεντόσα), Ντίας, Αριγίμπι, Καρέλης.