Στην 3η θέση του Super Cup ο Προμηθέας

Μπάσκετ 2 Οκτωβρίου 2022, 18:52

Ο Προμηθέας κατέκτησε την 3η θέση στο Super Cup που διεξάγεται στη Ρόδο. Οι Πατρινοί δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό του οποίου επιβλήθηκαν άνετα (95-71).

Στο πρώτο 10λεπτο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να τελειώνουν στο 23-20. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά ο Προμηθέας επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και κατάφερε να φτάσει στην νίκη με ευρύ σκορ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα της επιθετικής ικανότητας των Πατρινών ότι σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το παιχνίδι αποκτώντας σοβαρό προβάδισμα στην αρχή του ματς (10-0), όμως το τάιμ άουτ που πήρε ο τεχνικός των Πατρινών, Μάκης Γιατράς, ήταν αρκετό για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Έτσι όχι απλά κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο σκορ, έκαναν και το προσπέρασμα, το οποίο κράτησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Η συνέχεια τους ματς ήταν ανάλογη με το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται την κούραση του Κολοσσού, αλλά και το “κοντό” ρόστερ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου. Το ματς ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να δίνουν χρόνο σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες, ανοίγοντας το rotation, εν όψει της έναρξης της νέας σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95.
Οι διαιτητές: Τσαρούχα – Κάρδαρης – Ζαχαρής.

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σταρκς 21 (5/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/8 βολές), Μορέιρα 9 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στεφάνοβιτς 14 (3/5 τρίποντα), Όσμπορν 6 (8 ριμπάουντ), Μπιλλής 6 (7 ριμπάουντ), Μπαρσέλο 5 (1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Χατζηδάκης, Ιορδάνου 2.

Προμηθέας (Μάκης Γιατράς): Κάουαν 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γιανγκ 23 (4/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόντι 13 (6/6 δίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 11 (1), Χέλεμς 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πλώτας 2, Μουράτος 4 (4 ασίστ), Γκίκας 7 (4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 2, Σίμπσον 5 (1), Κουλμπόκα 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).