Αφιερώματα

Γλυκόπικρη γεύση από τον πρώτο γύρο

Η γεύση που αφήνει ο πρώτος γύρος της Super League 2 για τα Χανιά μπορεί να χαρακτηριστεί... γλυκόπικρη.

Από τη μία η ομάδα στο φινάλε του πρώτου γύρου "πάτησε" ξανά στην πρώτη εξάδα και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά από τη 2η θέση, αλλά από την άλλη η βαθμολογική της συγκομιδή θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη αν είχε αξιοποιηθεί περισσότερο η έδρα της.

Τα Χανιά στο πρώτο γύρο πήγαν καλύτερα εκτός έδρας, όπου μετρούσαν 3 νίκες και 2 ισοπαλίες, πριν από την πρώτη ήττα στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" από τον Εργοτέλη, η οποία θα είχε αποφευχθεί αν δεν ακυρωνόταν λανθασμένα το γκολ του Κάσσου. Από την άλλη στα Περιβόλια έπειτα από τρεις σερί ήττες με Απόλλωνα Σμύρνης, ΠΑΣ Γιάννινα και Απόλλωνα Λάρισας ακολούθησαν δύο σερί νίκες με Λεβαδειακό και Δόξα Δράμας. Από τους 17 βαθμούς τους δηλαδή τα Χανιά στο "σπίτι" τους πήραν μόλις 6 και 11 σε εκτός έδρας παιχνίδια (εκ των οποίων και το 1-1 με Πλατανιά, όπου οι "μπλε" ήταν τυπικά φιλοξενούμενοι).
Στο διάστημα αυτό υπήρξαν αρκετά παιχνίδια με "φωνές" για τη διαιτησία, ενώ υπήρξε και ανακοίνωση διαμαρτυρίας βάσει της οποίας τα Χανιά υποστηρίζουν ότι θα έπρεπε να είχαν από 5 έως 7 βαθμούς περισσότερους.

"ΑΗΤΤΗΤΑ" ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ενα ενδιαφέρον στατιστικό που αποτυπώνεται από τη βαθμολογία του soccerbase δείχνει ότι αν τα παιχνίδια ολοκληρώνονταν στο ημίχρονο τα Χανιά θα ήταν αήττητα με 4 νίκες και 7 ισοπαλίες! Η συγκομιδή τους θα ήταν η μεγαλύτερη (19 βαθμοί), όσο και του Απόλλωνα Λάρισας, ενώ τα γκολ τους θα ήταν 5-0, αφού τα περισσότερα ημίχρονα ολοκληρώνονται με 0-0!

ΤΡΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΑΣΑΝ ΟΥΤΕ... ΛΕΠΤΟ

Koutzavasilis

Ούτε λεπτό συμμετοχής δεν έχασαν στον πρώτο γύρο ο τερματοφύλακας Φώτης Κουτζαβασίλης, ο αμυντικός Γιάννης Σωτηράκος, που από τη θέση αριστερά στην τριάδα της άμυνας χρησιμοποιείται πλέον ως αριστερό μπακ στα τελευταία παιχνίδια, όπου άλλαξε η διάταξη της ομάδας, αλλά και ο εκ των αρχηγών Χουσεΐν Μουμίν, που λόγω καρτών θα χάσει το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου, αλλά ούτως ή άλλως υπάρχει η περίπτωση αυτό να μη γίνει.

Moumin

Χωρίς λεπτά συμμετοχής στον πρώτο γύρο είναι ο εκ των αρχηγών της ομάδας Γιώργος Λαζαρίδης, ο τραυματίας από την περίοδο της προετοιμασίας Νίκος Ζιαμπάρης, οι αμυντικοί Αντώνης Καραγεώργης και Νίκος Κεχαγιάς και ο τρίτος τερματοφύλακας Θοδωρής Λαμπίρης.

Αναλυτικά οι αριθμοί του πρώτου γύρου για τα Χανιά είναι οι εξής:

Λεπτά συμμετοχής
Κουτζαβασίλης 990 (1050 με καθυστερήσεις αγώνων)

Kouskounas

Ο Νίκος Κουσκουνάς, που βρήκε μετά από καιρό (ξανά) τον δρόμο προς τα δίχτυα, είναι πρώτος σκόρερ με 4 γκολ, ενώ έχει μοιράσει και 2 ασίστ, όσες και ο Λεοζίνιο, ο οποίος δεν έχει χρησιμοποιηθεί στα τελευταία παιχνίδια.