Στη… Λεωφόρο της πρόκρισης ο Παναθηναϊκός

Κύπελλο Ελλάδος | 12 Απριλίου 2017, 21:12

Βήμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε στη Λεωφόρο του ΠΑΟΚ με 2-0 και πάει στην Τούμπα με πλεονέκτημα.

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους “πράσινους”. Μολέδο (21′) και Λέτο (83′) οι σκόρερ. Το “φιλμ” του αγώνα:

19′ Ο Μπεργκ έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

20′ Ο Χουλτ έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Μπεργκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γλύκος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

21′ 1-0: Μετά από σουτ του Βιγιαφάνιες, ο Γλύκος απομάκρυνε με γροθιά, ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά – πάσα στον Μολέδο, ο οποίος με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα.

28′ Ο Ουάρντα άνοιξε για τον Λέοβατς, αυτός έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ενρίκε έκανε κακό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

37′ Ο Εμποκού έστρωσε στον Κλωναρίδη, αυτός έπιασε το σουτ πάνω στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

43′ Ένα – δύο του Μπεργκ με τον Βιγιαφάνιες, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

49′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εμποκού από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Γλύκος.

59′ Ο Βιγιαφάνες σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

66′ Μετά από “κομπίνα” ο Βιγιαφάνιες έστρωσε στον Μπεργκ, ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Γλύκος με εντυπωσιακή επέμβαση αποσόβησε το γκολ.

83′ 2-0: Ο Εμποκού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ, με τον Σουηδό φορ, αυτός γύρισε στον αμαρκάριστο Λέτο που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας)-Μπαλτάς (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
1ος επιπρόσθετος: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
2ος επιπρόσθετος: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Παρατηρητής διαιτησίας: Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας)

Κίτρινες: 17′ Λέοβατς, 31′ Κουλιμπαλί, 36′ Ουάρντα, 57′ Ενρίκε, 70′ Μάτος

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Βιγιαφάνιες (86′ Μολίνς), Κουρμπέλης, Ζέκα, Εμποκού, Κλωναρίδης (75′ Λέτο), Μπεργκ (92′ Ρέις).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Σάκχοφ (88′ Τσίμιροτ), Κάνιας, Ενρίκε (58′ Πέλκας), Ουάρντα, Κάμπος (73′ Κίτσιου), Κουλούρης.