Στη Γ’ Εθνική και του χρόνου η ΑΕΝ – Υποβιβάσθηκε ο Ρεθυμνιακός

Γ' Εθνική 6 Ιουνίου 2021, 19:10

Στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής θα βρει και η νέα αγωνιστική περίοδος τη Νεάπολη, η οποία επικράτησε στον "τελικό" του Ρεθυμνιακού με 2-0, με τη Ρεθυμνιώτικη ομάδα να αποχαιρετά την κατηγορία.

Ο Ρεθυμνιακός ταξίδεψε στο Λασίθι με στόχο δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία), ενώ για τη Νεάπολη η νίκη ήταν μονόδρομος. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα επιτύγχανε τον στόχο στην πρώτη ώρα του αγώνα. Διατηρούσε το “μηδέν” στην εστία της χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Το τελευταίο ημίωρο όμως έκρυβε όλες τις συγκινήσεις με δύο τέρματα που “μέτρησαν” κι ένα που ακυρώθηκε. Το “φιλμ” της αναμέτρησης:

19′ O Γκέκας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός.

24′ Σέντρα – σουτ επιχείρησε ο Δελήμπασης, αλλά ήταν άστοχος.

26′ Οι γηπεδούχοι στην αντεπίθεση, ο Νοκάι πάσαρε στον Γκέκα, το σουτ του οποίου κόντραρε σε αμυνόμενους κι η μπάλα έφθασε χωρίς δύναμη στον Κοκκαλά.

28′ Νέα σέντρα – σουτ του Δελήμπαση, με τον Γκιόκα να μην μπορεί να “σπρώξει” τη μπάλα στα δίχτυα.

36′ Ο Πιερτζιάκομι βγήκε στην αντεπίθεση και σούταρε με τον Γιαγκιόζη να απομακρύνει.

42′ ΔΟΚΑΡΙ. Ο Αντιασβίλι βρήκε χώρο και πάσαρε στον Βελισσάριος Βαρουξάκη, αυτός σούταρε με τη μπάλα να “τραντάζει” το οριζόντιο δοκάρι του Γκογκόση.

63′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σταύρος Διαμαντάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ (από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής) νίκησε τον Κοκκαλά και άκοιξε το σκορ για τη Νεάπολη.

71′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Το τέρμα που πέτυχε ο Γκιόκας ακυρώθηκε καθώς σύμφωνα με την υπόδιεξη του βοηθού πως η μπάλα είχε περάσει εκτός τελικής γραμμής στο γύρισμα από τον Παπιομίτογλου.

83′ Ζήτησαν χέρι οι φιλοξενούμενοι για χέρι αμυνόμενου της Νεάπολης εντός περιοχής.

86′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Φρόκου πάσαρε στον Νοκάι και εκείνος με σουτ νίκησε τον Κοκκαλά, αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στον Πρινιανάκη κι άλλαξε πορεία, “σφραγίζοντας” την παραμονή της Νεάπολης.

Διαιτητής: Μαυραντωνάκης Ν. (Χίου)
Βοηθοί: Μαυραντωνάκης Α. – Δασκαλάκης Α. (Ηρακλείου)
Παρατηρητής: Πνευματικάκης (Λασιθίου)

Νεάπολη (Γιάννης Κουλούρας): Γκογκόσης, Μπιτζανάκης, Κατσούλης, Μαυρίδης, Διαμαντάκης, Καρβελάς, Φρόκου, Γκέκας, Νοκάι, Συσκάκης (50′ Παντερμαράκης), Παράσχος.

Ρεθυμνιακός (Γιώργος Λυρώνης): Κοκκαλάς, Πρινιανάκης, Μυρθιανός, Γεωργούλης, Καλλιτσουνάκης, Δελήμπασης, Δροσάκης (75′ Σηφακάκης), Αντιασβίλι, Χαλκιαδάκης (60′ Φράγκος), Βαρουξάκης (60′ Παπιομίτογλου), Γκιόκας.