Στεφανίδης – Δρακάκης “υπέγραψαν” τη νίκη στην πρεμιέρα

Παλαιόχωρα Γρανίτης | 23 Οκτωβρίου 2022, 18:45

Ο Γρανίτης πέρασε νικηφόρα από την Παλαιόχωρα με 2-0 και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας.

Οι “κιτρινόμαυροι” που έχουν θέσει στόχο την κατάκτηση του τίτλου, πήραν το ζητούμενο στην πρεμιέρα, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Από την άλλη η Παλαιόχωρα προσπάθησε να βάλει δύσκολα σε ένα από τα φαβορί του τίτλου, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο 0-1, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Το ημίχρονο όδευε στο 0-0, αλλά λίγο πριν το φινάλε ο Ηλίας Στεφανίδης με ένα τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση, άνοιξε το σκορ στο 42′. Πάντως λίγο νωρίτερα έφτασε κοντά στο 1-0 για την Παλαιόχωρα ο Σαντσόλλι, του οποίου το σουτ από εξαιρετική θέση έφυγε κόρνερ, ενώ ο ίδιος παίκτης άγγιξε το 1-1 στο 55′, αλλά το δοκάρι δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Δοκάρι είχε στη συνέχεια και λίγο πριν το 0-2 στο 82′ ο Μποντούρι και τελικά ο Δρακάκης ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα στο φινάλε μετά από σέντρα του Μεγαλακάκη με κοντινό πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 86′.

Αξίζει να σημειωθεί το ντεμπούτο του 14χρονου (2008) Κωνσταντίνου Αγγελάκη για την Παλαιόχωρα που προέρχεται από την Κ16 του συλλόγου.

Διαιτητής: Ούτας
Βοηθοί: Μπραουδάκη – Κοτσιφάκης

Παλαιόχωρα (Βασίλης Τσαρτσίδης): Πετσώνης, Σινάνι (70′ λ.τρ. Αγγελάκης), Λιτσαρδάκης, Κοσμάς, Κοντάκης (65′ λ.τρ. Πατσουράκης), Γκιέργκι, Μανουσάκης, Τζαγκαράκης, Καλέρης, Κουφάκης, Σαντσόλλι

Γρανίτης (Πέτρος Γιανναράκης): Κορωνάκης, Στεφανίδης Ηλ., Πατρικάκης, Στεφανίδης Στ. (80′ Μπεριάδης), Κολομπάκης Α., Παπακαστρήσιος (70′ Κελάκης), Βασιλείου (65′ Νάστος), Ντόκο (46′ Μεγαλακάκης Μιχ,), Κοκάκης, Μποντούρι (80′ Μεγαλακάκης Αργ.), Δρακάκης