Στάση… Τρίκαλα για την Ξάνθη

Super League 2 7 Απριλίου 2021, 16:54

Η Ξάνθη βρήκε... τείχος στα Τρίκαλα, αφού δεν κατάφερε να επικρατήσει της ομώνυμης ομάδας. Το 0-0 "σφράγισε" τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο ματς της 19ης αγωνιστικής.

Η Ξάνθη παρέμεινε για ένατο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα, ωστόσο είδε τον δεύτερο Λεβαδειακό να ξεφεύγει από πάνω της και τα Χανιά να την πλησιάζουν από την 4η θέση, σε απόσταση αναπνοής πλέον.

Στον αντίποδα, τα Τρίκαλα μετά τον Εργοτέλη, έβαλαν δύσκολα σε ακόμα μία ομάδα που βρίσκεται ψηλά στον πίνακα,  απειλώντας μάλιστα την Ξάνθη ακόμα και σε ήττα, αφού ήταν η ομάδα που είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά το παιχνίδι και είχαν μόλις στο 5ο λεπτό, την πρώτη φάση σε προσπάθεια του Πέλκα, που αστόχησε μέσα απ’ την περιοχή.

Λίγο αργότερα στο 14′ ο Ευθυμίου είχε ακόμα μία στιγμή χωρίς αποτέλεσμα, ενώ η πιο μεγάλη φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε με τον ίδιο στο 42′. Από πλασέ του Σταματή και απόκρουση του Ιτσο, ο Ευθυμίου δε μπόρεσε σε κενή εστία να πετύχει το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες δεν θέλησαν να ρισκάρουν, με τις ευκαιρίες να είναι μηδαμινές.  Η Ξάνθη ανέβασε περισσότερο την απόδοσή της στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι το ουσιαστικό μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαμπαλά.

Κίτρινες Κάρτες: Γκαρσία (59′), Τάχατος (61′), Γιακουμής (90′),Καπνίδης (90+5′)

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Ζήρδας (Αθηνών) – Κύριος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)

Tρίκαλα (Θοδωρής Παπαβασιλείου- Μπάμπης Μπακαρός): Γιακουμής, Τάχατος, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Νιάρος, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Ευθυμίου, Πέλκας (90′ Πανίδης), Ελευθεριάδης (78′  Αλμπανης), Σταματής (82′ Ντϊαλόσι)

Ξάνθη (Μπαμπης Τεννές): Ιτσο, Πέτροβιτς, Γκαρσία, Βέρκερ,  Τ. Παπάζογλου (56′ Τσαμούρης), Μπρικάντε, Δημούτσος (81′ Τεσίγια), Σιατραβάνης (81′ Ντίνας), Τάτος, Σχρόιγεν (46′ Θ. Παπάζογλου), Μικελτάτζε (73′ Καπνίδης)